Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... se poate reveni asupra optiunii pt succesiune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

se poate reveni asupra optiunii pt succesiune?

problema care o avem este ca dupa moartea tatalui(04.10.2009)sora mea a facut declaratia de acceptare a succesiunii dupa tata, iar dupa discutia cu mama s-au inteles asupra unei sume de bani ca sa renunte la mostenire.intrebarea este:poate sa faca acum o declaratie de renuntare sau nu se mai poate? cei de la notariatul unde mama a deschis procedura de succesiune spun ca nu se mai poate, si ca trebuie sa asteptam certificatul de mostenitor, dar nu mi-i se pare normal deoarece cred ca oricine se poate razgandi in termen de 6 luni de la deces si nu au trecut cele 6 luni .In plus cand am facut eu declaratia de acceptare, una din lucratoarele de la notariat care s-a ocupat de inregistrarea declaratiei mele mi-a spun(printre dinti ) ca daca ne intelegem , se poate reveni. asta fiind ieri ,ceea ce m-a determinat sa o sfatuiesc pe mama sa se inteleaga cu sora mea, iar astazi cea de la notariat neaga cele spuse ieri.Este vreo smecherie sau care-i treaba ca nu mai inteleg nimic?
Ioana, textul citat imi spune ca doar mostenitorii care au renuntat, mai au inca facultatea de a accepta (pot sa revina asupra renuntarii si sa accepte) daca
- nu s-a implinit termenul de prescriptie (6 luni)
- succesiunea nu a fost deja acceptata de alti mostenitori.

Viceversa nu e valabila. Adica cel ce a acceptat nu mai poate sa renunte.
Pentru ca actul de optiune succesorala este, in principiu, irevocabil cu o exceptie - cea reglementata de art. 701 (de stricta interpretare) .

Fatucile de la notar (vorbitoare printre dinti) ori n-aveau habar despre ce vorbeau, ori mizau pe-o varianta deloc ortodoxa. (facem pierduta declaratia de acceptare/o repictam cum ca era de renuntare) X-( dar oops, mai avem si registrul general al succesiunilor care nu mai e in pravalia noastra. X-( (ce naiba cred ca vor gasi la Buc.? Altceva decat au trimis?)

Dar daca tot s-au inteles asupra unei sume de bani (mama si fiica) pot sa faca partajul dupa obtinerea CM (mama primeste bunurile si fiica suma de bani drept sulta).
romascanu, moderator