Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OUG 4/05.02.2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OUG 4/05.02.2010

A aparut mult asteptata ordonanta privind somajul tehnic, publicata in MOf. nr. 93/10.02.2010.....=D>
OUG nr.4/2010 se aplica de la data publicarii ei in Monitorul Oficial ... intrucat in OUG nu se specifica expres ca se aplica de la data de 01.02.2010 , ea se va palica din data de 10.02.2010 data cand a aparut in M.Of. ... este aplicabil principiul neretroactivitatii legii civile ...

Da, este posibila o interpretare in sensul ca se aplica de la 01.02.2010 , intrucat in OUG este specificat ca se aplica incepand cu luna februarie , care incepe cu data de 01.02.2010.
Nu se accepta la ITM declaratia angajatorului cu aplicarea ordonantei incepand cu 01.02.2010, cu atat mai mult cu cat in acea declaratie se cere de la ce data pana la ce data se solicita. Implicit, nu se pot inregistra deciziile individuale fara acea declaratie inregistrata la ITM.
In carnetul de munca se trece suspendarea si nu se va mentiona nici un salariu, pentru ca pe perioada somajului tehnic angajatul nu beneficiaza de salariu, ci de o indemnizatie de min.75% din salariu, care nu este inclusa in categoria veniturilor salariale.
La ITM Buc. s-au depus decizii de suspendare in baza art.52 lit.d C.mun. si fara acea declaratie a angajatorului ...se pare ca se asteapta un tipizat de la Inspectia Muncii valabil pentru toate ITM-urile.
Si daca nu va suparati ca intreb, cu ce data de incepere a somajului tehnic in februarie, s-au acceptat deciziile la ITM Buc.?
Cu 01 sau 10 Febr.?
Cu 01.02.2010 , dar si din ianuarie 2010 s-au depus astfel de decizii.