Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... tratatul romano-bulgar de la Craiova din 1940
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

tratatul romano-bulgar de la Craiova din 1940

Au existat 2 comisii mixte romano-bulgare, una formata in 1940 si una formata in 1949? Au existat liste anexa la Tratat si in 1940 si in 1953? Ce prevede tratatul - la modul explicit, referitor la proprietatile din mediul urban, care au fost totusi abandonate, prin evacuarea proprietarilor care au facut obiectul schimbului obligatoriu de populatie? De unde pot obtine Tratatul, in format complet? De unde pot obtine un act (o cerere) la care s-a primit raspuns, emis de "Presedentia consiliului de ministri - Subsecretariatul de stat al romanizarii, colonizarii si inventarului - Comisariatul general pentru Dobrogea" cu sediul de atunci (1942) in Bucuresti - Palatul adunarii deputatilor". Deocamdata, atat. Va rog sa-mi raspundeti cat mai repede, daca se poate!
vicky_o, utilizator
LEGE Nr. 881 din 9 noiembrie 1946
pentru lichidarea despăgubirilor cuvenite refugiaţilor din teritoriul transferat Bulgariei prin Tratatul Româno-Bulgar din 7 septembrie 1940, pentru recoltele de porumb, bumbac şi floarea soarelui abandonate în acel teritoriu
EMITENT: MINISTERUL AGRICULTURII ªI DOMENIILOR
PUBLICATÃ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 261 din 9 noiembrie 1946

ART. I
Ministerul Agriculturii şi Domeniilor este autorizat să plătească refugiaţilor din teritoriul transferat Bulgariei prin Tratatul Româno-Bulgar din 7 septembrie 1940, un avans în numerar asupra despăgubirilor cuvenite pentru recoltele abandonate în acele teritorii de 25%, din valoarea acestor recolte, socotită la preţul oficial, la data de 7 septembrie 1946, şi la cantităţile astfel cum au fost fixate prin Legea nr. 715, publicată în Monitorul Oficial din 7 septembrie 1946, pentru, stabilirea despăgubirilor cuvenite populaţiei evacuate din Dobrogea de Sud, în urma Tratatului Româno-Bulgar din 7 septembrie 1940.
Aceste avansuri se vor plăti la cererea îndreptăţiţilor, pe baza actelor provizorii, încheiate de Direcţia Lichidărilor, Serviciul schimbului de populaţie cu Bulgaria din Ministerul Agriculturii şi Domeniilor, după lucrările provizorii ale Comisiunilor mixte Româno-Bulgare, asupra consistenţei recoltelor abandonate, precum şi după alte acte oficiale.
Petiţionarii care vor face declaraţiuni nesincere cu privire la calitatea de îndreptăţit al petiţionarului, la despăgubirile ce pretind a avea de primit sau avansurile ce primesc, comit delictul prevăzut şi pedepsit de art. 549 din Codul penal.
Acei care încasând un avans fără drept în temeiul prezentei legi, nu-l restituie în termen de 15 zile de la invitaţia făcută de Ministerul Agriculturii şi Domeniilor - Direcţia Lichidărilor - comit delictul prevăzut şi pedepsit de art. 537 din Codul penal.
ART. II
Diferenţele ce vor rezulta după acordare a acestor avansuri până la valoarea definitivă a despăgubirilor cuvenite refugiaţilor ce se va stabili de Comisiunile instituite de Ministerul Agriculturii şi Domeniilor, în baza Jurnalului Consiliului de Miniştri cu nr. 345 din 28 martie 1946, se vor lichida în titluri de rentă, a căror amortizare şi dobândă se va fixa ulterior.
ART. III
Pentru plata avansurilor menţionate la art. I de mai sus, cum şi pentru plata indemnizaţiilor Comisiunilor instituite prin Jurnalul Consiliului de Miniştri cu nr. 345 din 28 martie 1946, ratificat, prin Legea nr. 715 din 7 septembrie 1946, şi ale funcţionarilor ataşaţi acestora, se deschide pe seama Ministerului Agriculturii şi Domeniilor, un credit extraordinar de lei 10 miliarde, cu acoperire din fondul pentru deschideri de fonduri suplimentare şi extraordinare, prevăzut în bugetul general al Statului pe exerciţiul 1946 - 1947.
Nu stiu in ce masura va ajuta...dar, eu atat am gasit... Oricum, mai fac sapaturi. :)