Buna ziua! Copii elevi sau studenti peste 18 ani dar pana in 26 de ani ai angajatilor, pot fi considerati persoane in intretinere? Daca da, care este baza legala? Multumesc frumos!
Copiii minori, în vârstă de până la 18 ani împliniţi, ai contribuabilului sunt consideraţi întreţinuţi.
Persoana în întreţinere poate fi soţia/soţul, copiii sau alţi membri de familie, rudele contribuabilului sau ale soţului/soţiei acestuia până la gradul al doilea inclusiv, ale cărei venituri, impozabile şi neimpozabile, nu depăşesc lunar 20% din salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, cu excepţia veniturilor prevăzute la art. 62 lit. o), w) şi x) C.fisc. şi/sau a pensiilor de urmaş cuvenite conform legii, precum şi a prestaţiilor sociale acordate potrivit art. 58 din Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
Buna seara, multumesc. Revin cu o completare. Al 4 al articolului 77 spune ca sunt considerate persoane aflate în întreţinere militarii în termen, studenţii şi elevii militari ai instituţiilor de învăţământ militare şi civile, peste vârsta de 18 ani, dacă veniturile obţinute sunt mai mici sau egale cu 510 lei lunar. 25/05/2018 - subpunctul a fost modificat prin Hotărâre 354/2018(5). Inteleg ca sunt in intretinere si beneficiaza de deducere? Multumesc