Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitii intracomunitare

Alimentarile cu carburanti si taxele de autoband din strainatate ,facturate de Shell si OMV pentru transporturile internationale de marfuri sunt considerate achizitii intracomunitare de bunuri? Se declara in 390?
Daca Shell si OMV sunt pe teritoriul Romaniei raspunsul este NUU.!!!!!!!!!!!!...........
Este vorba de Shell Hungary care centralizeaza toate alimentarile cu card din strainatate .

Multumesc .
Ca sa fiu mai explicita Shell Hungary factureaza cu TVa , iar firma noastra isi recupereaza TVA-ul din fiecare tara , prin intermediul unei firme recuperatoare.
nu se declara in 390, nefiind vorba de o achizitie intracomunitara de bunuri.