Bună ziua
Locuiesc pe o alee aparținând domeniului public, cu lățimea de 3m. Casa mea este primul imobil de pe alee, la o distanță de aproximativ 20m de conducta principala de gaze. În fața mea mai este o locuință care are întrarea pe strada principala dar are și o întrare secundara pe aleea pe care locuiesc (o poarta de aprox. 1,5m)
Am primit aprobarea Distrigaz pentru racordare și avizul tehnic. Firma care urmează sa execute lucrarea a constatat ca nu se poate face extinderea de rețea decât prin conducta de suprafață (din cauza existentei unor subsoluri, cabluri electrice îngropate, canalizări).
Primăria refuza sa dea aprobare pentru executarea lucrării sub pretextul ca prin racordare supraterana se îngustează aleea și îmi cere sa obțin acordul de la toți locatarii aleii (12 familii). Nu am cum sa obțin acest acord deoarece sunt persoane care refuza prezenta conductei pe alee. Întrebarea mea este dacă poziția primăriei este legala având în vedere că instalarea conductei se face pe domeniul public?