Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Purtare abuziva
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Purtare abuziva

B-)In caz de lovire/ violente ale unui functionar asupra unei alte persoane se face plangere prealabila ca si in cazurile obisnuite de lovire ? daca se cunoaste autorul se poate trimite dosarul in instanta in mod automat sau trebuie sa existe solicitarea in acest sens a partii vatamate?
Codul penal:

ART. 250
Purtarea abuzivă
Întrebuinţarea de expresii jignitoare faţă de o persoană, de către un funcţionar public în exerciţiul atribuţiilor de serviciu, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
Lovirea sau alte acte de violenţă săvârşite în condiţiile alin. 1 se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.

Depuneti plagerea penala la Parchet.
Procurorul va face urmarirea penala, urmand sa stabileasca daca il va trimite in instanta sau nu.
Se vor face cercetari si daca se dovedeste existenta faptei se va face trimiterea in judecata a persoanei vinovate.
Nu trebuie sa insistati dupa depunerea plangerii pentru trimiterea in judecata.
Codul penal la ART. 250 "Purtarea abuzivă"
"Întrebuinţarea de expresii jignitoare faţă de o persoană, de către un funcţionar public în exerciţiul atribuţiilor de serviciu, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
Lovirea sau alte acte de violenţă săvârşite în condiţiile alin. 1 se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 5 ani".
Succes!