avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 169 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Purtare abuziva
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Purtare abuziva

B-)In caz de lovire/ violente ale unui functionar asupra unei alte persoane se face plangere prealabila ca si in cazurile obisnuite de lovire ? daca se cunoaste autorul se poate trimite dosarul in instanta in mod automat sau trebuie sa existe solicitarea in acest sens a partii vatamate?
Cel mai recent răspuns: Constantin Alexandru Radu , Consilier juridic 19:37, 15 Februarie 2010
Codul penal:

ART. 250
Purtarea abuzivă
Întrebuinţarea de expresii jignitoare faţă de o persoană, de către un funcţionar public în exerciţiul atribuţiilor de serviciu, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
Lovirea sau alte acte de violenţă săvârşite în condiţiile alin. 1 se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.

Depuneti plagerea penala la Parchet.
Procurorul va face urmarirea penala, urmand sa stabileasca daca il va trimite in instanta sau nu.
Se vor face cercetari si daca se dovedeste existenta faptei se va face trimiterea in judecata a persoanei vinovate.
Nu trebuie sa insistati dupa depunerea plangerii pentru trimiterea in judecata.
Codul penal la ART. 250 "Purtarea abuzivă"
"Întrebuinţarea de expresii jignitoare faţă de o persoană, de către un funcţionar public în exerciţiul atribuţiilor de serviciu, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
Lovirea sau alte acte de violenţă săvârşite în condiţiile alin. 1 se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 5 ani".
Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Victima agresiunii unor politisti antonius282 antonius282 In urma cu cateva zile am fost agresat fizic de catre angajatii unei sectii de politie.In urma agresiunii am fost internat la un spital de urgenta cu ... (vezi toată discuția)
Abuz de putere ? decarrera_ro decarrera_ro Cand poti da, un functionar public, in judecata pentru abuz de putere (contencios) ? Si care sunt avantajele si dezavantajele ca dai persoana in judecata si ... (vezi toată discuția)
Citatie la parchet marinica71 marinica71 am primit o citatie prin care mi se cere sa ma prezint in 24 10 2013 la PARCHETUL DE PE LANGA TRIBUNALUL ... in calitate de martor privind dosarul penal -art ... (vezi toată discuția)