avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi

Rămâi informat cu avocatnet.ro, acum și pe Google News. Click aici și apasă pe urmărește-ne (follow sau steluță)!

Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dacă mătușa i-a făcut testament unei vecine sa se ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dacă mătușa i-a făcut testament unei vecine sa se ocupe de ...

Dacă mătușa ia făcut testament unei vecine sa se ocupe de inmormintare și aceasta a scos certificat de deces in alta localitate și moștenitori au cerut certificatul de deces original și nu le-a dat moștenitorilor și aceasta scoate ajutorul de inmormintare.
Că moștenitor scot alt certificat de deces de la Primărie am adus dovada și mia zis că primul.se anulează că aceaa persoana sa nu ridice ajutorul de in mormîntare,in caz că il ridica si anunț casa de pensii am certificat de deces eliberat de Primărie că moștenitor.atunci casa de pensii ii cere înapoi banii celui care a ridicat ajutorul.
Persoana care a făcut inmormintare nu e ruda și a ridicat certificatul de deces.
Mătușa mai are pe 15 zile pensie de ridicat cine ridica pensia moștenitori sau vecina cu testament care sa ocupat de inmormintare.
Cel mai recent răspuns: antonio1984 , utilizator 15:08, 20 Septembrie 2025
Am aflat că în testamentul vecinei lăsat de mătușa nu scria că trebuie să ridice certificatul de deces,Primăria la eliberat că nu știa cine sunt moștenitori apoi moștenitorul sa dus în primărie a ridicat certificatul de deces.
Pot cere în scris Primăriei exsista o lege ce scrie în testamentul vecinei de a eliberat certificatul de deces îmi poate da informații.

CHKa a scris:

Atacati , ca aveti dreptul sa chemati in instanta pe oricine pe lumea asta , va da dreptul Constitutia Romaniei . Intrebarea e - puteti avea castig de cauza ? si nu prea puteti … Matusa era libera sa lase mostenire prin testament oricui dorea , fara sa ceara nimanui voie , nici macar Primariei … Daca-mi permiteti un sfat - cereti o consultatie unui avocat ( o simpla consultatie nu-i o avere ) , aratati-i toate documentele , spuneti-i toate imprejurarile , si cereti-i sfatul ce se poate face si cu ce sanse . Asta , ca sa nu cheltuiti o caciula de bani prin procese , expertize , etc. fara a avea , de fapt , sanse reale . Justitia nu-i ieftina , cu atat mai putin gratuita . Faceti cum considerati …

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua ce trebuie sa fac pentru a obtine de la primarie certificatul ... stefan7002 stefan7002 Buna ziua Ce trebuie sa fac pentru a obtine de la primarie certificatul de deces al unei matusii pentru care am facut toate cheltuielile de inmormantare? ... (vezi toată discuția)
Mostenire bodo gabriella bodo gabriella mama mea a avut grija de o matusa din partea tatalui meu care nu a avut nici un copil( asa a ajus sa aiba mama mea grija de ea s-a atasat mult de familia ... (vezi toată discuția)
Plangere penala mody mody Buna seara , eu si familia mea, mai bine zis eu si parintii mei avem o nelamurire in privinta recuperarii ajutorului de inmormantare acordat de catre casa de ... (vezi toată discuția)