avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1202 soluții astăzi

Rămâi informat cu avocatnet.ro, acum și pe Google News. Click aici și apasă pe urmărește-ne (follow sau steluță)!

Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tatal meu a lucrat ca operator chimist, apoi ca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tatal meu a lucrat ca operator chimist, apoi ca tehnician chimist ...

Buna ziua,

Am nevoie de un sfat specializat in urmatoarea speta:

Tatal meu a lucrat ca operator chimist, apoi ca tehnician chimist la Combinatul de Cauciuc Sintetic de la Onesti, in perioada 01.08.1961-19.09.1964, fiind absolventul Scolii Tehnice de Chimie de la Borzesti (2 ani), ulterior absolvent de facultate: Chimie Alimentara.
Pentru aceasta perioada, nu a fost specificata in cartea de munca grupa de munca in care se incadra pentru aceste posturi ocupate.
Se incadreaza, pentru aceasta perioada, in grupa I de munca, stiind faptul ca, la momentul respectiv, unitatile din industria chimica - combinat de cauciuc sintetic – erau trecute in grupa I de munca?
Ce legi/hotarari/ordonante stipuleaza incadrarea in grupa I de munca, in acest caz?

Va multumesc pentru eventualele raspunsuri,
Anca Halasz.
Ultima modificare: Marți, 14 Octombrie 2025
Anca Halasz, utilizator
Cel mai recent răspuns: POPA GHEORGHE , Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca 17:59, 14 Octombrie 2025
Pentru perioada de activitate desfăşurata între 18.03.1969 şi 31.12.1975 încadrarea în grupele I şi II de muncă se face proporţional cu timpul lucrat, asa cum a fost stabilit prin Precizările Ministerului Muncii şi Ministerului Sănătăţii nr. 11860/1969, fără a se condiţiona de existenta buletinelor de determinare a noxelor.
Vedeti aici, ordin nr. 50/ 1990 actualizat la 31.08.1994: [ link extern ]
Pentru perioada anterioara 1996 vedeti
-pct.12 Încadrarea în grupele I şi II de muncă privind perioada anterioară datei de 18.03.1969 se face cu respectarea prevederilor Instrucţiunilor nr. 1040/1967 de aplicare a Legii nr. 27/1966 prin care au fost preluate tabelele 1 şi 2, anexe la Regulamentul de aplicare a Decretului nr. 292/1959, care cuprind meseriile şi funcţiile prevăzute în grupele I şi II de muncă.
Pentru perioada respectiva (va intereseaza 1961-1964), prin HCM se stabileau anual, pentru anume sectii si meserii, din intreprinderile chimice, care beneficiau de grupe de munca, un numar fix de beneficiari. Nu intreg personalul din sectiile respective beneficia. Intreprinderile nominalizau, in limita numarului total alocat, beneficiarii proprii de grupa de munca.
In arhiva firmei/ detinatoare de arhiva, se regasesc aceste nominalizari, de regula se emiteau decizii scrise.
Pentru arhiva incercati aici, cu cerere pentru adeverinta: .. ARHIVA TRANSILVANIA SRL ( Targu Mures, Str. Acarului, Nr. 1, jud. Mures) ... CAROM SA. ONESTI. B. Str. Agricultori nr. 33, ap.2, et. 1, sector 2. SC IT ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eliberare adeverinta pentru grupa de munca hodor dana hodor dana Tatal meu a lucrat in perioada 1952-1980 la CFR in functia de lacatus. Am solicitat adeverinta pentru grupa de munca pentru aceasta perioada si i s-a eliberat ... (vezi toată discuția)
Cum pot dovedi grupa de munca firma s-a desfiintat ,nu gasesc arhiva si nici legea din vechiul cod al muncii adica anii 1978-90 ganditor ganditor nu mai gasesc arhiva firmei la care am lucrat adica tagcm cluj antrepriza 1 .in acei ani grupa 2 de munca ne-a fost acordata conform unei legi as dorii sa stiu ... (vezi toată discuția)
Ordinul nr. 969/1990. tlefter tlefter Unde,cui trebuie sa ma adresez pentru a intra in posesia acestui ordin emis de ministerul chimiei si petrochimiei (Ordin intern). Desi acesta este prezentat ... (vezi toată discuția)