Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare corecta?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare corecta?

Buna seara,
imi poate spune cineva daca este corecta urmatoarea inregistrare contabila:
455=117
117=121?
cu aceasta inregistrare as dori sa sting pierderea inregistrata din anii precedenti cu suma din contul administratorului.(adica cu banii adusi de acesta in firma ptr diverse plati si pe care refuza sa-i mai ia inapoi).

Multumesc
am gasit anexa la Ordin nr.2.374 din 12 decembrie 2007 in care spune ca 117 se crediteaza cu 455 si se debiteaza cu 121.
acum am urmatoarea intrebare :
este corecta inreg de mai jos? eu asta inteleg din anexa respectiva
117=455
121=117

multumesc
OMFP 2374/2007 modifica OMFP 1752/2005 care a fost abrogat prin OMFP 3055/2009.

Referitor la contul 117, OMFP 3055/2009 (pct. 8.9.4.) precizeaza:
(7) În contul 117 "Rezultatul reportat" se evidenţiază distinct rezultatul reportat provenit din preluarea la începutul exerciţiului financiar curent, a rezultatului din contul de profit şi pierdere al exerciţiului financiar precedent, precum şi rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile.
249 - (1) Pierderea contabilă reportată se acoperă din profitul exerciţiului financiar şi cel reportat, din rezerve, prime de capital şi capital social, potrivit hotărârii adunării generale a acţionarilor sau asociaţilor, cu respectarea prevederilor legale. În lipsa unor prevederi legale exprese, ordinea surselor din care se acoperă pierderea contabilă este la latitudinea adunării generale a acţionarilor sau asociaţilor, respectiv a consiliului de administraţie.
(2) În cazul corectării de erori care generează pierdere contabilă reportată, aceasta trebuie acoperită înainte de efectuarea oricărei repartizări de profit.

Ori la dvs. nu este vorba de eroare contabila.

Banuiesc ca doriti acoperirea pierderii contabile deoarece ati constatat o pierdere a activului net. Daca este asa, intrati sub incidenta art. 69 din Legea 31/1990 care spune:

Art. 69. - Dacă se constată o pierdere a activului net, capitalul social subscris va trebui reîntregit sau redus înainte de a se putea face vreo repartizare sau distribuire de profit.

Activul net = Capitalurile proprii (101 + 106 +/- 117 +/- 121)

In aceste conditii, trebuie majorat capitalul social pentru acoperirea pierderii activului net.

Dupa indeplinirea formalitatilor legate de majorare veti inregistra in contabilitate:

455 = 456
456 = 1012

Apoi veti diminua capitalul social (bineinteles cu indeplinirea formalitatilor legate de diminuare).

1012 = 117