Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Achizitie pt institutie publica
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Achizitie pt institutie publica

O institutie publica trebuie sa-si repare acoperisul si sa fie montate panouri solare....intrebarea este : e o singura documentatie de atribuire pt contract lucrari? sau se face si alta pt furnizare produse panouri solare?
Firma care face lucrarea treb sa vina cu materialele..normal ar trebui o singura procedura de lucrari...

As dori parerea dvs,

Va multumesc anticipat!
Veti intocmi o documentatie pentru atribuirea unui contract de lucrari si, tinand cont de faptul ca acele panouri solare trebuie si instalate pentru a deveni functionale, avand in vedere si prevederile art. 5 alin.2 din OUG 34/2006 potrivit carora "Contractul de achizitie publica ce are ca obiect principal furnizarea de produse si, cu titlu accesoriu, operatiuni/lucrari de instalare si punere in functiune a acestora este contract de furnizare", veti avea in vedere si un contract de furnizare.
Pai ce doreste institutia????
Daca doreste un contract atunci e unul.
Daca doreste doua... idem...
Adica legea nu spune nici ca in reparatia acoperisului se introduce in mod obligatoriu acea structura( panouri), dar nici nu interzice aceasta.
Oricum, din cate ma pricep eu panourile solare se monteaza deasupra si nu in structura copertinei.
Grigore Carmen a scris:

Veti intocmi o documentatie pentru atribuirea unui contract de lucrari si, tinand cont de faptul ca acele panouri solare trebuie si instalate pentru a deveni functionale, avand in vedere si prevederile art. 5 alin.2 din OUG 34/2006 potrivit carora "Contractul de achizitie publica ce are ca obiect principal furnizarea de produse si, cu titlu accesoriu, operatiuni/lucrari de instalare si punere in functiune a acestora este contract de furnizare", veti avea in vedere si un contract de furnizare.

Daca obiectivul investitiei va fi "Lucrari de modernizare si reparatii prin reparatia acoperisului si montarea de panouri solare" atunci este un singur contract. Daca se prefera separat atunci... 2 contracte. Asa cum am mai spus-depinde de ceea ce doreste institutia.
aha..asa gandeam si eu..o singura dcoumentatie de atribuire :) Multumesc mult