Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Compensare creante datorii partener extern
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Compensare creante datorii partener extern

Buna ziua,

As dori sa stiu daca exista un document anume pentru comensarea datoriilor reciproce dintre o firma romaneasca si o firma externa.Daca nu,cum se poate face aceasta compensare ?
Multumesc !
un proces verbal de compensare, insusit de ambii parterneri, prin semnatura si stampila
vedeti si norma 26 bnr ; aveti obligatia unei raportari statistice daca faceti o astfel de operatiune de compensare cu un nerezident
Art. 9. - Rezidenţii care realizează operaţiuni nemonetare au obligaţia să raporteze letric aceste tranzacţii la Banca Naţională a României - Direcţia statistică, până la data de 20 a lunii următoare celei pentru care se face raportarea, prin completarea şi transmiterea anexei nr. 6.

k) operaţiuni nemonetare - operaţiuni de natura balanţei de plăţi, care se desfăşoară fără transferarea de fonduri, în totalitate sau parţial, cum ar fi bartere, compensări (netting), aranjamente de cliring şi altele asemenea.