Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... neplata pensie intretinere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

neplata pensie intretinere minor

fostul sot ,este in somaj din luna sep2009 din acel moment nu a mai platit pensia de intretinere a fiului in varsta de 10 ani...as dori sa-i recapat aceste drepturi copilului. Cum trebuie sa procedez? Unde ar trebui sa ma adresez prima data?
O solutie ar fi plangerea penala impotriva fostului sot pentru savarsirea infractiunii de abandon de familie.
1. Puteti sa faceti plangere penala pentru art.305 alin.1 lit.c c.pen.(neplata cu rea-credinta timp de luni a pensiei de intretinere).
Adresati-va intai sotului, pe care atentionati-l ca neplata cu rea-credinta a pensiei de intretinere timp de 2 luni constituie forma a infractiunii de abandon de familie (art.305 lit. C.pen.). Apoi puteti sa va adresati organelor de cercetare si de urmarire penala (politie, parchet).