Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Administrator

Ca si administrator pot incheia un cim cu societatea pe care o administrez, avand in vedere ca nu sunt si asociat al respectivei societati?
Contractul de management este asimilat veniturilor din salarii si se platesc toate contributiile pentru acesta (cas, cass, somaj)?
Multumesc
Sunt sigur, ca puteti sa incheiati un contract de munca, deoarece in calitatea Dvs. de administrator reprezentati societatea comerciala, iar in calitatea Dvs. ca persoana privata puteti semna contractul de munca -- toate aceste daca asociatul este de acord (in fine, sunt banii lui).

Contractul de management (cu siguranta) din punctul de vedere a impozitelor, taxelor si contributiilor, este asimilat contractului individual de munca.
Nu puteti incheia un CIM cu societatea pe care o administrati decat daca sunteti asociat unic si administrator in firma.
Administratorul societatii este cel care angajeaza.
Contractul de mandat al administratorilor incheiat conform Legii 31/1990 este asimilat CIM si se platesc contributiile sociale in baza legii 19/2000, constituind totodata vechime in munca, la fel ca in cazul CIM.
Suprema Lex Consulting a scris:

Nu puteti incheia un CIM cu societatea pe care o administrati decat daca sunteti asociat unic si administrator in firma.
Administratorul societatii este cel care angajeaza.

Deci daca nu sunt asociat unic si doar administrator, nu pot incheia contract individual de munca cu societatea?
Mentionez ca nu as fi singurul administrator al societatii.
Atunci sunt obligat sa inchei contract de management?
Deci daca nu sunt asociat unic si doar administrator, nu pot incheia contract individual de munca cu societatea?
Mentionez ca nu as fi singurul administrator al societatii.
Atunci sunt obligat sa inchei contract de management?
Nu puteti. Legea excepteaza doar asociatul unic.
Dar avand in vedere ca legea 31/1990 prevede la institutia contractului de mandat al administratorilor, directorilor, plata contributiilor prevazute in legea 19/2000 ca la CIM, nu vad de ce va deranjeaza.Perioada in care aveti calitatea de administrator in baza unui contract de mandat constituie vechime in munca, avand in vedere ca se platesc contributii la fel ca la CIM.