Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... referitor mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

referitor mostenire

daca suntem 2 frati si mama iar la succesiune dupa moartea tatei am cedat mamei toate drepturile, adica ea fiind mostenitoare directa, dupa moartea ei noi revenim de drept la mostenire? adica ce implica ceea ce am facut noi.
Tinand cont ca am construit pe terenul mamei si alta casa. multumim pt raspuns
La decesul mamei Dvs. veti fi mostenitori legali cu fratele Dvs., adica aveti dreptul la cate 50% din patrimoniul ei in momentul deschiderii succesiunii, adica cate jumatate din ceea ce va avea ea in momentul decesului ei.
Dupa decesul tatalui ati deschis procedura succesiunii, prin care toata masa succesorala a tatalui revenea mamei, prin renuntarea dvs la masa partajabila.
In tot timpul de la moartea tatalui pana la moartea mamei, singurul proprietar asupra bunurilor tatalui este doar mama.
Dupa moartea mamei, toate bunurile mamei (in ele fiind incluse si bunurile tatalui) vor reveni, in cote egale, fiecarui copil.
Daca dvs ati construit casa pe terenul mamei si vreti sa aveti titlu de proprietate pe ea, ar trebui sa o intabulati si sa o declarati pentru impozitare la primaria de care apartineti. In caz contrar, proprietar va fi mama dvs, motiv pentru care la moartea ei va veni la mostenire pe aceasta casa si fratele dvs.