Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... se considera vechime la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

se considera vechime la pensie?

Buna ziua,

reducerea timpului efectiv de lucru pe caz de boala de la 8 ore la 4 ore pentru incapacitate temporara de lucru cumulat cu pensia de boala se considera vechime in munca?pensia de boala are efect asupra calculului pensiei la limita de varsta daca persoana respectiva are peste 27 ani lucrati in campul muncii ?
Vreau sa ajut pe cineva,va multumesc mult!
1. Pensia de invaliditate se ia in calcul la pensia de limita de varsta.
2. Perioadele lucrate cu timp partial se iau in calcul la orice fel de pensie.
In completarea raspunsului dat de colegul meu, @tudorvaleriu:
Art. 78, alin. (7) din Legea nr. 19/2000 prevede ca, in cazul persoanelor care beneficiaza de pensie de invaliditate si care in aceeasi perioada obtin venituri pentru care se datoreaza CAS, la calculul punctajului anual se iau in considerare, prin cumulare, veniturile asigurate cu cele stabilite pentru perioada in care a beneficiat de pensie de invaliditate.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea