Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... prelungirea indemnizatiei de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

prelungirea indemnizatiei de maternitate

buna ziua .as dori sa stiu si eu care sunt procedurile ce trebuiesc implinite pt a-mi prelungi perioada de maternitate de pana la 3 ani.mentionez ca coplilul este f agitat,afectat de mine ,ca mama ,si nu il pot lasa cu oricine.
multumesc anticipat .astept un raspuns cat mai repede.
Este concediu crestere si ingrijire copil pana la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani sau maternitate ?
Banuiesc ca sunteti in concediu de crestere copil ! Ca sa poata fi prelungita perioada de la 2 la 3 ani copilul trebuie sa fie declarat handicapat ... si cred ca nu este cazul
Incadrarea in grad si tip de handicap a copiilor cu handicap se face de comisia pentru protectia copilului in conformitate cu Lege nr. 448/2006 (r1) privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap

Comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap are urmatoarele atributii principale:

stabileste incadrarea in grad de handicap si, dupa caz, orientarea profesionala a adultului cu handicap, capacitatea de munca;
stabileste masurile de protectie a adultului cu handicap, in conditiile legii;
reevalueaza periodic sau la sesizarea directiilor generale de asistenta sociala si protectia copilului judetene, respectiv locale ale sectoarelor municipiului Bucuresti, incadrarea in grad de handicap, orientarea profesionala, precum si celelalte masuri de protectie a adultilor cu handicap;
revoca sau inlocuieste masura de protectie stabilita, in conditiile legii, daca imprejurarile care au determinat stabilirea acesteia s-au modificat;
solutioneaza cererile privind eliberarea atestatului de asistent personal profesionist;
informeaza adultul cu handicap sau reprezentantul legal al acestuia cu privire la masurile de protectie stabilite;
promoveaza drepturile persoanelor cu handicap in toate activitatile pe care le intreprinde.

Odata cu emiterea certificatului de incadrare in grad si tip de handicap, comisia de evaluare are obligatia de a elabora programul individual de reabilitare si integrare sociala a adultului cu handicap. Pentru elaborarea programului individual de reabilitare si integrare sociala, comisia de evaluare va colabora cu persoana cu handicap sau cu reprezentantul legal al acesteia.