Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... pensie blocata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

pensie blocata

buna seara.
As dori sa imi d-ati un sfat cu privire la retinerea totala a pensiei.
Am avut intirzieri la plata ratelor la una din Banci si ni s-a oprit toata pensia pe luna februarie, fiind singurul nostru venit(sotia nu lucreza si am doi copii inca la liceu).
Va multumesc.
Nu se poate bloca pensia integral. Cineva greseste Casa de Pensii, daca ea va retine sau Banca daca primiti banii pe card. Faceti o petite acolo unde va opreste suma , daca nu contestati la instanta.
Indiferent de intarzieri la terti/credite in derulare,legal nu poate fi retinuta pensia integrala.
Fie este eroare la oficiul de pensi ,fie alta este justificarea.
Lamuriti urgent situatia la oficiul de pensii .
nu au dreptul sa va retina mai mult decat 1/3 din pensie in cazul unei singure banci ... daca sunt mai multe poprirea poate fi de maxim jumatate.

verificati unde este eroarea si lamuriti situatia sau contestati in instanta =D>