Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... certificat de mostenitor - succesiune - act de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

certificat de mostenitor - succesiune - act de proprietate

Buna ziua,
Am nevoie de un sfat in urmatoarea situatie:
- tatal meu a mostenit de la parintii lui terenul si casa in care locuieste (succesiunea a fost facuta in 1987, si nu exista cadastru si intabulare), singurul act pe care il are este certificatul de mostenitor.
Spuneti-mi va rog cum poate intra in posesia actului de proprietate pe terenul si casa mostenita.

Multumesc!
se face cadastru si intabularea in baza certificatului de mostenitor
Corectura pentru eurolex: se fac cadastrul si intabularea in baza certificatului de mostenitor , a certificatului fiscal si a actului de proprietate al parintilor decedati! Fiindca ei au avut un act de proprietate pe numele lor!
Succes!B-)
...urmand a se prezenta la notar, deoarece certificatul de mostenitor nu constituie titlu de proprietate.
faza e ca parintii decedati au dobandit terenul printr-o chitanta de mana, nu s-a facut contract de vanzare cumparare. Iar tatal meu a obtinut certificatul de mostenitor in baza acelei chitante.

Multumesc!
va rog, ma puteti ajuta si pe mine cu un raspuns.:(
multumesc