Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale situatie extrema,va rog ajutor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

situatie extrema,va rog ajutor

pe scurt:am un SRL asociat unic,capital minim 2 mil si nici un fel de bun in patrimoniu.Societatea are datorii mari la buget.in cazul declararii insolventei,falimentului statul se poate indrepta catre imobilul personal pt recuperarea datoriilor?ajuta daca fac act de vanzare cumparare si trec acest imobil pe numele parintilor mei sau acest act poate fi anulat in instanta?va multumesc anticipat si sunt deschisa la orice sfat,va rog sa ma ajutati cu solutii
Vă recomand de urgenţă,să solicitaţi dvs.în calitate administrator unic al societăţii debitoare în temeiul art.26 alin.1 din Legea nr.85/2006 privind procedura insolvenţei,printr-o cerere adresată Tribunalului din judeţul în care îşi are sediul firma,deschiderea procedurii de faliment.Vedeţi,că acest lucru potrivit art.27 din aceiaşi lege,eraţi obligat să-l faceţi în termen de 30 zile de la apariţia stării de insolvenţă/pe româneşte din momentul în care firma nu a mai putut face faţă plăţilor/.
Dumneavoastră,în calitate de persoană fizică,ce aveţi un imobil proprietate personală,puteţi răspunde cu acest bun,numai în ipoteza în care,întimpul procesului de insolvenţă,la cererea creditorilor,se dispune pe baza probelor administrate,când se constată că starea de insolvenţă se datorează culpei dvs.,atragerea răsunderii administratorului.
Ar fi o soluţie !.-
SRL=societate cu raspundere limitata, adica raspunde in limita capitalului social
Societatile de capitaluri... pe actiuni sau cele cu raspundere limitata - nu raspund decat in limita patrimoniului lor. Nu poti pierde mai mult decat ai investit. Ideea care sta la baza acestor tip de societati, a dus la un BOOM al comertului, incepand cu sf sec. XIX , pt ca oamenii au inceput sa investeasca fara grija ca nu o sa mai aiba acoperis desupra capului in caz ca afacerea nu merge...;)

Noua lege a insolventei instituie urm cazuri in care oraganele de conducere pot plati cu patrimoniul propriu:

Art. 138. – (1) La cererea administratorului judiciar sau a
lichidatorului, judecătorul-sindic poate dispune ca o parte a pasivului
debitorului, persoană juridică, ajuns în stare de insolvenţă, să fie
suportată de membrii organelor de supraveghere din cadrul societăţii sau
de conducere precum şi de orice altă persoană care a cauzat starea de
insolvenţă a debitorului, prin una dintre următoarele fapte:
a) au folosit bunurile sau creditele persoanei juridice în folosul
propriu sau în cel al unei alte persoane;
b) au făcut acte de comerţ în interes personal, sub acoperirea
persoanei juridice;
c) au dispus, în interes personal, continuarea unei activităţi care
ducea, în mod vădit, persoana juridică la încetarea de plăţi;
d) au ţinut o contabilitate fictivă, au făcut să dispară unele
documente contabile sau nu au ţinut contabilitatea în conformitate cu
legea;
e) au deturnat sau au ascuns o parte din activul persoanei
juridice ori au mărit în mod fictiv pasivul acesteia;
f) au folosit mijloace ruinătoare pentru a procura persoanei
juridice fonduri, în scopul întârzierii încetării de plăţi;
g) în luna precedentă încetării plăţilor, au plătit sau au dispus să
se plătească cu preferinţă unui creditor, în dauna celorlalţi creditori.

daca nu ai savarsit una din faptele prevazute mai sus, poti sta linistit;)
hj