Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Despre cum devii victima incompetentei functionarilor ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Despre cum devii victima incompetentei functionarilor de la Directia Taxe si Impozite.

Povestea incepe undeva in anul 2006. In acel an, sotul meu, a primit o instiintare de plata (de la Directia Taxe si Impozite) prin care i se comunica ca are de plata o suma de 30 RON pentru o amenda. Acea instiintare (scrisoare standard , cu antet i date oficiale, trimisa anual de la Directia Taxe si Impozite Locale) continea adresa de domiciliu a sotului meu, dar numele nu corespundea decat ca initiale (M. M. F.)... Rubrica CNP era goala. A mers imediat la biroul zonal al Directiei de Taxe si Impozite , in audienta la director. Acolo , domnul FUNCTIONAR PUBLIC, a ridicat din umeri , motivand ca in acel an s-au facut foarte multe erori in ceea ce priveste respectivele scrisori de instiintare si ca va incerca sa remedieze problema. Dupa aproximativ 2 zile , s-a prezentat la usa noastra un delegat al Directiei Taxe si Impozite (ceva inspector de teren) , care a incercat sa explice cum ca probabil atunci cand acea amenda a fost aplicata, cineva a folosit partial datele sotului ... HUH!?! Cum vine asta? Dansul venise personal la adresa noastra de domiciliu pentru a face un proces verbal constatator precum ca la adresa respectiva nu locuia si nu a locuit nimeni cu acel nume.
Sotul meu, de buna credinta, a semnat procesul verbal, si-a dat datele personale complete, s.a.m.d.
Dupa inca un an... a aparut din nou aceeasi problema. Aceeasi scrisoare, aceleasi date. Am sunat la aceeasi Directie a Incompetentilor cu pretentii de Functionari Publici si mi s-a spus ca se va rezolva.
Ei si de atunci pana in anul 2009 a tot sosit , in fiecare an , aceeasi scrisoare, pe acelasi nume necunoscut si adresa de domiciliu a sotului meu.
... Anul acesta, s-a produs o schimbare. In urma cu doua saptamani, sotul meu, a primit o Instiintare de plata pentru amenda respectiva, dar de data aceasta era pe numele lui si cu CNP-ul lui. Nu exista nicio penalizare.
Nu cumva s-au folosit de datele pe care sotul meu le-a dat atunci cand a semnat acel Proces Verbal ?
Nu cumva s-a incalcat Legea Protectiei Datelor cu caracter personal?
Ce se poate face?
Putem cere sa vedem Procesul Verbal de Amenda? (orice amenda trebuie sa aiba si un Proces Verbal)
Stie cineva ce trebuie sa facem?
Exista vreo alta cale decat cea a Tribunalului?
Sotul meu nu este platitor de Taxe si Impozite(nu are nicio proprietate si niciun venit impozabil) . Se afla in intretinerea mea.
mateigeamina, utilizator
nu exista alta cale decat cea a tribunalului.. se pare ca nu..dar e mai mare daraua decat ocaua.. daca platiti odata, e posibil sa va vina si a doua oara.. daca nu platiti, acum e posibil sa va vina si cu penalizare..c el mai sigur e sa actionati in judecata.. dar ganditi-va ca un avocat va costa cel putin cateva sute de lei (milioane lei vechi), fie si numai pentru a va redacta actiunea.. e decizia dvs
Cereti procesul verbal. Daca este pe numele sotului...asta e. Daca nu, faceti o adresa catre conducatorul unitatii. Abia apoi contestati in instanta.
Multumesc pentru raspunsuri !

Am mers la Serviciul de Finante Locale cu plangerea gata facuta (cu referiri la incalcarea drepturilor si libertatilor fundamentale, abuzuri ale functionarilor publici si incalcari flagrante ale legii 677/2001 - foarte bine argumentate). Pentru inceput , duduia de la registratura, o dadea cotita . Am mers sus la 'Serviciul Amenzi'(nou infiintat - erau 25 de angajate pe o tura - numarate - pierdeau vremea pe yu tub si mesinger intr-o lene nesimtita) . Prima duduca, functionara publica , dupa ce a constatat cat de complicata este problema ... mi-a recomandat sa ma mut la colega de alaturi (toate aveau acelasi tip de placuta pe 'taraba/tejghea' - AMENZI). A doua functionara publica m-a luat cam tare atunci cand am intrebat-o cum isi explica dansa ca timp de 4 ani, instiintarea de plata, a venit pe un nume aiurea, fara cnp-ul sotului meu si fara alte date personale ... iar imediat cum sotul a semnat acel proces verbal , a sosit instiintarea de plata direct pe numele si datele lui corecte?!?! Le-am spus ca imi cam miroase a excces de zel si incalcare de lege. Mi-a raspuns in scarba ca de unde stiu ca nu este vorba despre alta amenda. Dupa lungi parlamentari si un dialog vulcanic , mi-au adus procesul verbal de amenda . Banuielile mi-au fost confirmate . Era o amenda pe mijloacele de transport in comun(de undeva din anul 2000). NU ERA pe numele sotului meu. Nu exista CNP-ul sotului meu pe acel proces verbal de amenda... Evident ca nici numele nu corespundea cu al sotului meu. Duduia a inmuiat glasciorul si a incercat sa ma convinga sa ma duc la birourile Regiei de Transport Public Local si sa ma cert cu cei de acolo, deoarece ei (cei de la Finante) doar preiau aceste hartii si le trimit mai departe.... HUH?!?! Se simtea cumva cu jar sub picioare?
Am coborat din nou jos la Registratura unde am lasat scarbita acea Plangere catre Directorul Serviciului. Acum, timp de 30 de zile, asteptam cuminti ! Probabil ca dup aceea vom sesiza si Autoritatea Nationala De Supraveghere a prelucrarii Datelor cu caracter personal.

1. Chiar daca ar fi fost amenda sotului meu , prin faptul ca datele din Procesul Verbal de Amenda nu corespund cu cele reale, acea amenda este lovita de nulitate.

2. Lasand deoparte faptul ca acea contraventie nu a fost savarsita de sotul meu... sa revenim la anul in care a fost aplicata - 2000. Prima Instiintare de Plata a sosit in 2006 . Drept urmare intervine Prescriptia Extintiva! Nu?

Functionarii Publici = niste dudui(majoritatea sunt femei) pline de oja si fard, complet pe alaturi fata de functia pe care o ocupa si cu foarte mare probabilitate fiind angajate pe cine stie ce criterii fantastico-sexualo-ereditare...
mateigeamina, utilizator
Cam asa arata Plangerea scrisa de sotul meu si depusa de catre mine :

Catre ,
Serviciul Public Finante Locale, [...]
B-dul [...] , numarul[...]
xxxx – xxxx, xxxxx

Data:

Domnule director,

Subsemnatul [...], domiciliat in [...], posesor al CI seria [...], va aduc la cunostinta urmatoarele:

In anul 2006 am primit de la Serviciul Public Finante Locale o Instiintare de Plata asupra unei amenzi contraventionale , in valoare de 30 RON. La rubrica de nume si prenume a respectivei instiintari era trecut numele [...] , iar rubrica CNP era goala.
In urma primirii acestei instiintari m-am prezentat la biroul Serviciului Public de Finante Locale [...] , din [...] numarul 19. Acolo am discutat cu un reprezentant al Directiei de Finante Publice Locale. Respectivul functionar public mi-a raspuns verbal ca in acel an s-au facut multe erori in ceea ce priveste aceste instiintari de plata , avand foarte multe plangeri asemanatoare situatiei mele. Dupa ce a inregistrat plangerea mea , a promis ca va repara eroarea. Tot respectivul functionar mi-a precizat verbal ca este posibil ca altcineva sa fi primit acea amenda contravenionala si respectivul contravenient sa se fi folosit de datele mele personale. Fapt pe care , la acel moment , nu mi l-am putut explica decat printr-o lipsa de profesionalism si o incompetenta evidenta a autoritati care a aplicat respectiva amenda.
La doua zile dupa sesizarea mea , un delegat al Serviciului Public de Finante Locale s-a prezentat la adresa mea de domiciliu. Dansul a intocmit un Proces Verbal prin care constata ca la aceasta adresa nu a locuit vreodata si nici nu locuieste o persoana cu numele de [...]. Eu fiind de buna credinta, am semnat respectivul Proces Verbal , trecand totodata si toate datele din actul meu de identitate. La acel moment mi s-a promis ca greseala va fi reparata si ca nu voi mai fi deranjat vreodata in aceasta privinta. In anii ce au urmat am constatat ca aceasta promisiune nu a fost onorata , lezandu-mi-se drepturile si libertatile fundamentale pe care le detin ca cetatean roman.
In anii 2007, 2008, 2009 am primit din nou aceeasi instiintare , in aceeasi forma. Datorita
faptului ca nu m-am considerat vinovat de aceasta situatie si nici nu am considerat ca sunt dator sa ma lupt la infinit cu aceleasi bariere birocratice si cu incompententa unor functionari, am abandonat orice speranta de a mai putea rezolva ceva pe cale amiabila, asteptand ca cei indrept sa isi rezolve singuri aceste probleme .
La data de 05.01.2010 , Serviciul Public Finante Locale a emis o noua Instiintare de Plata pentru suma de 30 RON, catre adresa mea de domiciliu. De aceasta data , respectiva instiintare continea toate datele mele de identificare corecte (Nume, Prenume, adresa, CNP).
Permiteti-mi sa cred ca s-a comis un abuz , angajatii Serviciului Public de Finante folosindu-se de datele pe care mi le-am trecut (fiind de buna-credinta) pe Procesul Verbal amintit mai sus, completat in vederea constatarii ca la adresa mea de domiciliu nu a locuit si nu locuieste nicio persoana cu numele de [...].
In urma celor pe care vi le-am expus mai sus , consider ca mi s-au incalcat drepturile si libertatile fundamentale garantate prin lege in Romania si deasemenea prevederile Legii 677/2001 cu privire la Protectia Datelor cu Caracter Personal.
Va rog respectuos sa luat act de de plangerea mea si sa remediati eroarea survenita in evidentele Serviciului Public de Finante Locale , dispunand toate demersurile ce se impun spre a lamuri aceasta situatie neplacuta.
In caz contrar, imi rezerv dreptul de a sesiza Autoritatea Nationala de Supraveghere a Prelucrarii Datelor cu Caracter Personal si de a face uz de toate caile legale ce le am la dispozitie pentru a actiona in Instanta Serviciul Public de Finante Locale si a solicita daune-interese.

Nu consider normal ca eu sa suport consecintele incompetentei unor functionari publici si sa platesc lipsa de profesionalism a autoritatilor locale, achitand o contraventie pe care eu nu am savarsit-o.

Alaturi de cele expuse mai sus anexez copii xerox dupa 4 din cele 5 Instiintari de Plata primite in acesti ani.
mateigeamina, utilizator
maglas a scris:

Cereti procesul verbal. Daca este pe numele sotului...asta e. Daca nu, faceti o adresa catre conducatorul unitatii. Abia apoi contestati in instanta.

Aveti dreptate cuȘ
1. Chiar daca ar fi fost amenda sotului meu , prin faptul ca datele din Procesul Verbal de Amenda nu corespund cu cele reale, acea amenda este lovita de nulitate.

2. Lasand deoparte faptul ca acea contraventie nu a fost savarsita de sotul meu... sa revenim la anul in care a fost aplicata - 2000. Prima Instiintare de Plata a sosit in 2006 . Drept urmare intervine Prescriptia Extintiva! Nu?
Eu v-am oferit calea cea mai simpla si mai putin complicata