Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credite bancare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credite bancare

In 2006 am facut un credit la banca X de 12700 ron,iar in 2007 am facut unul de 4250 euro la Banca Y mentionez ca ambele credite au fost de nevoi personale fara a pune nici o garantie.Asigurarile de viata ale acestor credite sunt numai in caz de deces.Eu am fost dat din apartamentul parintilor in care locuiam la vremea cand s-au facut creditele,iar eu nu m-am ales cu nimic deacei bani.Din 2007 locuiesc la viitoare sotie si la parintii ei.Eu nu mai am nicio o legatura cu ai mei parinti.In decembrie am fost pensionat cu gradul 2 de invaliditate,deoarece din cauza stresului m-am imbolnavit de epilepsie.Pensia mea este de 350 ron,iar ratele erau de cca 630 ron.Stiu ca am sa fiu bagat in biroul de credit,iar mai tarziu la firmele de recuperari.va rog mult de tot sa-mi raspundeti la toate intrbarile pe care am sa vi le adresez. 1)Fiind in incapacitate de plata si neavand nici un bun pe numele meu,ce pot sa imi faca bancile? 2)Daca dupa ce ma casatoresc,sotiei mele ii revin drepturile asupra casei si a masinii,exista posibilitatea sa ii faca ei executare silita in vreun fel? 3)Creditele daca nu am din ce sa le achit in urmatorii 4 ani ce se intampla cu ele in continuare? 4)Exista posibilitatea sa imi faca oprire pe pensie chiar dc acesta este foarte mica,si nu este data de societatea in care am lucrat atunci cand am luat respectivele credite?
Armando28, utilizator
nu prea au ce sa va faca bancile dar asta nu inseamna sa nu depuneti toate diligentele sa achitati ratele..pentru ca firmele de recuperari se pot intoarce impotriva bunurilor aflate in patrimoniul dvs, inclusiv impotriva bunurilor comune ce le veti avea impreuna cu sotia.. sa intrati intr-o casnicie si bolnav si cu datorii, nu va vad bine
Salut,

O poprire pe pensie in prima faza , probleme pot aparea pe viitor in caz de mostenire venita de la parintii dvs.

Cu stima,
Si...exista si posibilitatea sa vi se puna poprire pe pensie, chiar daca aceasta este mica.

Armando28 a scris:

,iar eu nu m-am ales cu nimic deacei bani.Din 2007 locuiesc la viitoare sotie si la parintii ei.Eu nu mai am nicio o legatura cu ai mei parinti.In decembrie am fost pensionat cu gradul 2 de invaliditate,deoarece din cauza stresului m-am imbolnavit de epilepsie.Pensia mea este de 350 ron,
2)Daca dupa ce ma casatoresc,sotiei mele ii revin drepturile asupra casei si a masinii,exista posibilitatea sa ii faca ei executare silita in vreun fel?

nu am inteles intrebarea 2 a dvs
bunurile de dinainte de casatorie sunt proprii, ce cumparati din ziua casatoriei pana in ziua divortului, sunt bunuri comune
daca banca nu ia masuri impotriva dvs 3 ani , ati cam scapat. daca va executa silit si dvs nu aveti bunuri, or sa va retina din pensie