avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 251 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Agent paza - parte responsabila civilmente
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Agent paza - parte responsabila civilmente

La societatea de paza si protectie pt. care lucrez, a intervenit o situatie de genul: doi baieti (agenti de paza), imbracati in uniforma, se deplasau cu masina societatii spre un obiectiv. Pe drum, un sofer tot intra in fata lor, facea manevre a.i. sa nu poata fi depasit. Agentul din dreapta soferului se da jos si merge la soferul indisciplinat si-i da vreo doua-trei palme, dupa care isi continua drumul spre obiectiv.
De o luna agentul de paza "agresiv" nu mai este angajatul nostru. Actualmente am primit citatie in calitate de parte resp. civ. pentru lovire (pt. fapta fostului angajat). Este corect ca eu sa raspund pentru fapta lui proprie?
Cel mai recent răspuns: o_mores , utilizator 17:34, 4 Ianuarie 2007
Comitentul tb sa raspunda si pt tot ceea ce depaseste functia, deci pentru exercitiul abuziv, dar cu conditia ca intre acest exercitiu si functie sa existe,daca nu o legatura de cauzalitate, cel putin o corelatie necesara, ceea ce exista din plin in aceasta speta.In plus se vede clar ca tocmai functia detinuta i-a dat prilejul si incurajarea sa faca o asemenea fapta.Este de notorietate ca "paznicii" cu masini de interventie se cred deasupra legii, prin urmare raspunderea comitentului este pe deplin justificata.
Firma trebuie sa prezinte in tribunal doar contractul de munca al agentului si daca acolo nu scrie negru pe alb ca avea datoria sa capaceasca soferii obraznici firma nu are nici cea mai mica raspundere ba chiar faptul ca se afla in timpul serviciului si avea si unelte de batut profesionist asupra lui se transforma in circumstanta agravanta.Firma trebuie sa se constituie in parte vatamata (publicitate negativa sau prejudiciu al imaginii).
inclin spre parerea ca vei raspunde pentru fapta angajatului tau. Este aceeasi situatie ca in civil. In momentul cand ai angajat o persoana trebuia sa depui diligente in alegerea unei persoane adecvate postului, care sa poata fi capabila sa duca la indeplinire sarcinile de serviciu si, mai ales, sa nu aduca prejudicii celorlalte persoane, asa ca o culpa, usoara daca vrei, o ai.
Aici am sa te contrazic.Parerea mea este ca nu are nici o culpa atata timp cat a intocmit formele de angajare legale( vizita medicala psihologic etc) Daca este nevoie in proces poate aduce o caruta de precedente dar cel mai bun zic eu este cel al furturilor din conductele de la constanta facute cu colaborarea agentilor firmei de paza,unde firma de paza sa constituit parte vatamata si a cistigat agenti respectivi au pierdut procesul si in penal si civil.
Ultima modificare: Miercuri, 20 Decembrie 2006
dyas, utilizator



Aici am sa te contrazic.Parerea mea este ca nu are nici o culpa atata timp cat a intocmit formele de angajare legale( vizita medicala psihologic etc) Daca este nevoie in proces poate aduce o caruta de precedente dar cel mai bun zic eu este cel al furturilor din conductele de la constanta facute cu colaborarea agentilor firmei de paza,unde firma de paza sa constituit parte vatamata si a cistigat agenti respectivi au pierdut procesul si in penal si civil.
vezi ca incurci raspunderile intre ele!fii mai atent si nu te mai arunca asa inainte sa citesti codul civil!

Alte discuții în legătură

Raspunde societatea???? girbeaionicavioleta girbeaionicavioleta Un sofer al societatii noastre care transporta marfa catre clientii nostrii a accidentat grav o masina. Atat masina noastra cat si masina implicata sunt grav ... (vezi toată discuția)
Art. 1000 vechiul cod civil everestiuc everestiuc Trei angajati ai mei impreuna cu o angajata a victimei au prejudiciat victima de o suma de bani. La procesul penal firma mea este chemata ca parte ... (vezi toată discuția)
Parte responsabila civilmente mi_re_la68 mi_re_la68 Buna ziua. In 2009 agajatul meu a produs un accident de circulatie din care au rezultat doua victime: una decedata si cealalta spitalizata (maxim 10 zile). ... (vezi toată discuția)