Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... rca
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

rca

politele rca acopera si cheltuielile de spitalizare rezultatea in urma ingrijilor medicale acordate victimelor din accidente rutiere?
vinovatul de producerea accidentului a decedat, in autoturism mai era o persoana care a necesitat 10 zile de ingrijiri medicale la spital pe sectia de neurochirurgie. Spitalul se indreapta impotriva mostenitorilor daca cel care a beneficiat de serviciile medicale refuza sa plateasca?

asiguratorul este chemat in instanta si raspunde in solidar cu inculpatul pentru acoperirea chetuielilor civile:spitalizare,inmormantare etc.
in speta dvs.firma de asigurari face despagubirea
Spitalul nu se poate indrepta asupra mostenitorilor dar trebuie stiut daca a fost deschis un dosar de dauna in ce priveste evenimentul respectiv.Daca DA, atunci firma de asigurare care a emis polita RCA va acoperi toate cheltuielile de spitalizare dar numai pt. vatamarile produse ca urmare a accidentului si numai in cuantumul trecut pe polita din anul respectiv.In astfel de imprejurari daca lucrurile se complica prin tergiversarea despagubirii din diferite motive,atunci e bine sa consultati un avocat.
Se subintelege ca pentru a primi despagubiri, persoana vatamata trebuie sa le pretinda/ceara, fie ca parte civila in procesul penal, fie prin avizarea asiguratorului.
nucu$, utilizator