Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale concurenta neloiala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

concurenta neloiala

as dori sa stiu daca pot fi tras la raspundere -si daca da sub ce forma si ce consecinte poate sa aiba?- in cazul in care am 75% parte sociala la un SRL si imi infiintez o firma cu profil asemanator cu firma la care nu sunt unic actionar si lucrez in paralel pentru amandoua?

logic eu cred ca nu este concurenta neloiala, ca practic concurez cu mine insumi, sau cel putin cu firma la care am parte sociala majoritara! dar nu stiu exact ce spune legea?! cum apara legea interesul actionarului minoritar?

multumesc,
bitec, utilizator
interdictie legala este doar pentru societatile in nume colectiv si pentru asociat cu raspundere nelimitata la acestora, in lipsa consimtamantului asdociatilor. altfel ca asociat nu ai interdictii, interdictia este pentru cenzori, directori, administratori.