avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale concurenta neloiala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

concurenta neloiala

as dori sa stiu daca pot fi tras la raspundere -si daca da sub ce forma si ce consecinte poate sa aiba?- in cazul in care am 75% parte sociala la un SRL si imi infiintez o firma cu profil asemanator cu firma la care nu sunt unic actionar si lucrez in paralel pentru amandoua?

logic eu cred ca nu este concurenta neloiala, ca practic concurez cu mine insumi, sau cel putin cu firma la care am parte sociala majoritara! dar nu stiu exact ce spune legea?! cum apara legea interesul actionarului minoritar?

multumesc,
Ultima modificare: Marți, 21 Noiembrie 2006
bitec, utilizator
Cel mai recent răspuns: lukacs , utilizator 14:02, 22 Noiembrie 2006
interdictie legala este doar pentru societatile in nume colectiv si pentru asociat cu raspundere nelimitata la acestora, in lipsa consimtamantului asdociatilor. altfel ca asociat nu ai interdictii, interdictia este pentru cenzori, directori, administratori.
interdictie legala este doar pentru societatile in nume colectiv si pentru asociat cu raspundere nelimitata la acestora, in lipsa consimtamantului asdociatilor. altfel ca asociat nu ai interdictii, interdictia este pentru cenzori, directori, administratori.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revocare administrator Am o situatie mai dificila si ma intreb daca cineva s-a intalnit cu un asemenea caz si ce e de facut. In speta, am un administrator numit prin act ... (vezi toată discuția)
Excludere asociat concurenta v_popa v_popa Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie: Suntem 3 asociati intr-un srl, sa ii spunem srl A. Recent am aflat ca unul dintre asociatii ... (vezi toată discuția)
Director general - la doua societati Costy S Costy S Buna ziua, Daca sunt director general la o societate din strainatate, pot fi director general si la o societate din Romania? Exista interdictii? Va ... (vezi toată discuția)