Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Problema medicala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Problema medicala

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema: avem un angajat care, in urma investigatiilor medicale, este apt conditionat, cu anumite restrictii medicale trecute in fisa de aptitudine.
Nu s-a recomandat schimbarea locului de munca, si nici nu dorm asta. Nu se pune problema de concediere.
Am vrea ca, in urma unei sedinte intre conducere, angajat, si medicul de medicina muncii, sa stabilim de comun acord exact cum isi va desfasura activitatea in continuare acest angajat (in legatura cu restrictiile), in asa fel incat sa fie clar pentru toata lumea ce poate sa faca angajatul, cum etc.
Cum imi recomandati (ce document, in ce forma, cu ce titlu) sa consemnam rezultatele acestei intalniri, in asa fel incat sa fie "opozabile" tuturor (medicul sa poarte raspunderea celor recomandate, seful omului sa stie ce are voie sa faca si ce nu, angajatul sa stie cand si unde poate pleca in pauze etc.)

Mutumesc mult!

p.s. Orice alte sfaturi legate de aceasta "mediere" cu caracter medical sunt binevenite.
Avand in vedere situatia aparte a respectivului angajat,se impune ca rezultatele intalnirii factorilor responsabili sa fie consemnate intr-o decizie oficiala,care sa se reflecte si in fisa postului respectivului
smeagull a scris:

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema: avem un angajat care, in urma investigatiilor medicale, este apt conditionat, cu anumite restrictii medicale trecute in fisa de aptitudine.
Nu s-a recomandat schimbarea locului de munca, si nici nu dorm asta. Nu se
pune problema de concediere.
Am vrea ca, in urma unei sedinte intre conducere, angajat, si medicul de medicina muncii, sa stabilim de comun acord exact cum isi va desfasura activitatea in continuare acest angajat (in legatura cu restrictiile), in asa fel incat sa fie clar pentru toata lumea ce poate sa faca angajatul, cum etc.
Cum imi recomandati (ce document, in ce forma, cu ce titlu) sa consemnam rezultatele acestei intalniri, in asa fel incat sa fie "opozabile" tuturor (medicul sa poarte raspunderea celor recomandate, seful omului sa stie ce are voie sa faca si ce nu, angajatul sa stie cand si unde poate pleca in pauze etc.)

Mutumesc mult!

p.s. Orice alte sfaturi legate de aceasta "mediere" cu caracter medical sunt binevenite.

Cred ca incheierea unui proces verbal, in care sa se consemneze discutiile, concluziile si propunerile, semnat de cei prezenti ar fi un pas.
In momentul incare ati primit fisa de aptitudini pe care e trecut apt conditionat , la recomandari, med de medicina muncii, trebuia sa faca specificarile respective. Cred ca ar fi utila si o scrisoare medicala din partea acestui medic. Pe baza acestor date seful sa intocmeasca fisa postului cu atributiil ce revin concret angajatului, caruia i se inmineaza un exemplar.
Solicitati un raport scis medicului de medicina muncii in care acesta sa consemneze in ce consta conditionarea . El poate fi conditionat de respectarea unui regim alimentar sau medicamentos , de purtarea de ochelari , etc. si daca respecta aceste lucruri sa poata lucra foarte bine in conditiile de munca impuse de post . Altfel, medicul de medicina muncii ar fi recomandat schimbarea locului de munca sau macar a felului muncii .
Medicul de medicina muncii e obligat sa scrie clar pe fisa de aptitudine (nu de aptitudini) in ce consta conditionarea. Acest document este opozabil tuturor factorilor implicati. Medicul MM nu este obligat nici sa elibereze scrisoare medicala (ar insemna sa copieze cele scrise in fisa de aptitudine - deoarece nu are voie sa divulge diagnosticul exact), nici sa participe la intocmirea proceslui-verbal pomenit mai sus, dar poate fi rugat.
Va multumesc pentru sfaturi.
Problema de mai jos s-a finalizat prin redactarea unei noi fise a postului.
Medicul de medicina muncii ne-a fost de un real folos, prin aceea ca ne-a detaliat, in fuctie de vechile sarcini de serviciu, ce anume si in ce fel poate executa in continuare angajatul cu probleme, si ce nu mai poate executa.
Fisa de aptitudine a fost destul de clara, dar am dorit sa inlaturam echivocul din anumite situatii concrete, in asa fel incat nici seful direct sa nu poata da sarcini contraindicate, si nici angajatul sa nu poata refuza sarcinile pe care le poate indeplini dpdv. medical.