avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

In urma defunctei au ramas 5 mostenitori, dintre care unul se afla in S.U.A. Cel din S.U.A. din

motive neintemeiate refuza sa vina mai devreme de 2 ani in Romania pentru dezbaterea

succesiunii. Si asta in conditiile in care ceilalti 4 mostenitori s-au oferit sa-i plateasca,

cheltuielile de transport. Este adevarat ca daca nu se prezinta la dezbatere in termen de 6 luni

de la deschiderea succesiunii pierde calitatea de mostenitor? Mentionez ca mostenitorul din

S.U.A. a fost instiintat de ceilalti 4 mostenitori despre deschiderea succesiunii printr-o

scrisoare neoficiala. Trebuia cumva istiintat oficial?, si aici ma refer la notar.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Anamaria Bors , Avocat 21:32, 22 Noiembrie 2006
Trebuie trimisa o notificare prin intermediul notarului, notificare care sa-l instiinteze despre data si locul dezbaterii succesiunii.
Trebuie trimisa o notificare prin intermediul notarului, notificare care sa-l instiinteze despre data si locul dezbaterii succesiunii.
Trebuie trimisa o notificare prin intermediul notarului, notificare care sa-l instiinteze despre data si locul dezbaterii succesiunii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune cris87 cris87 buna ziua, trebuie sa facem o succesiune dupa bunici iar una dintre cele 7 persoane implicate in succesiune nu este de acord. care sunt demersurile pentru ... (vezi toată discuția)
Deschiderea procedurii succesorale. denis13 denis13 Va rog sa-mi da-ti un sfat.Deschiderea succesorala se face in urma decesului mamei.Mostenitorii sunt in nr.de 6.Din cei 6 mostenitori ,2 sunt decedati.Pentru ... (vezi toată discuția)
Drept de mostenire - cota parte- ce demersuri am de facut Maran Corina Maran Corina Buna ziua, 1. In urma cu cateva luni, matusa mea a murit. Din cate stiu, sotul ei, deasemenea decedat inaintea ei, a fost dezmostenit. 2. Mostenitorii am fi ... (vezi toată discuția)