Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

In urma defunctei au ramas 5 mostenitori, dintre care unul se afla in S.U.A. Cel din S.U.A. din

motive neintemeiate refuza sa vina mai devreme de 2 ani in Romania pentru dezbaterea

succesiunii. Si asta in conditiile in care ceilalti 4 mostenitori s-au oferit sa-i plateasca,

cheltuielile de transport. Este adevarat ca daca nu se prezinta la dezbatere in termen de 6 luni

de la deschiderea succesiunii pierde calitatea de mostenitor? Mentionez ca mostenitorul din

S.U.A. a fost instiintat de ceilalti 4 mostenitori despre deschiderea succesiunii printr-o

scrisoare neoficiala. Trebuia cumva istiintat oficial?, si aici ma refer la notar.
Va multumesc.
Trebuie trimisa o notificare prin intermediul notarului, notificare care sa-l instiinteze despre data si locul dezbaterii succesiunii.