avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore suplimentare neplatite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore suplimentare neplatite

Sunt asistenta medicala si lucrez in spital.Datorita lipsei de personal am lucrat ore suplimentare care nu au fost platite si nici libere nu s-au acordat.Cu cati ani in urma pot cere drepturile salariale pentru aceste ore suplimentare? Ce sanse de castig am?
Cel mai recent răspuns: ioana07 , utilizator 19:14, 23 Februarie 2010
termenul general de prescriptie este de trei ani.
trebuie sa si dovediti ca ati avut ore suplimentare daca au fost trecute in registru sau ceva de genul acesta
Pot dovedi cu grafice de lucru si pontaje.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contractul de munca antonio123 antonio123 IN contract prevede 40 ore pe saptamina, orele suplimentare platite dublu sau se da libere,sporuri de noapte,indemnizatii,alte adausuri in contract nu ... (vezi toată discuția)
Ore suplimentare traian5566 traian5566 Buna ziua! Unde gasesc o lege pentru plata sau zile libere pentru ore suplimentare. Am fost intr-o tabara cu elevii scolii la care lucrez, am stat 4 zile. ... (vezi toată discuția)
Plata orelor suplimentare retroactiv tamaraLu tamaraLu Buna ziua, Va rog sa ma informati ce sanse am sa obtin in instanta plata retroactiva a orelor suplimentare: - la angajare, am fost obligata sa semnez un ... (vezi toată discuția)