Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SALARIATA GRAVIDA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SALARIATA GRAVIDA

BUNA ZIUA,
am o salariata gravida : stiu ca trebuie sa anunt la ITM, si la MEDICINA MUNCII .
Mai trebuie anuntat si SANEPIDUL?
MULTUMESC
Are propunere de concediu pentru risc maternal ?
nu are astfel de propunere,
daca ar avea ar fi nevoie de de sanepid?
Nu. Este suficient daca ati anuntat ITM si medicina muncii.
Isa Radov, Consultant resurse umane
simona.elisa a scris:

BUNA ZIUA,
am o salariata gravida : stiu ca trebuie sa anunt la ITM, si la MEDICINA MUNCII .
Mai trebuie anuntat si SANEPIDUL?
MULTUMESC

Important e ca ea sa va fi informat in scris asupra starii si sa prezinte un doc medical de la med de familie sau med specialist care sa i ateste starea.

Acum cum este interpretat faptul ca salariata prezinta concediu medical cu cod de boala obisnuita dar cu cod diagnostic alte afectiuni legate de sarcina ori cu 08 si 995 eu ca angajator cum il interpretez - ca un doc medical ce atesta starea sau si o informare scrisa din partea salariatei ?