Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INCHIDERE INTREP. INDIVID. CU ANGAJATI/SOMAJ
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INCHIDERE INTREP. INDIVID. CU ANGAJATI/SOMAJ

Buna seara. Am urmatoarea situatie: o intreprindere individuala are 2 angajate: persoana detinatoare si cineve din familie(nora), din 2.12.2008. Acum nora e in concediu de ingrijire a copilului, incepand cu 01.02.2010. Cealalta angajata poate trece in somaj? Ar vrea sa inchida magazinul (nu stiu daca si sa desfiinteze Intrep. Indiv.). Atunci, nora mai beneficiaza de CCIC timp de 2 ani? Cum s-ar putea proceda in favoarea angajatelor? Dca nu sunt suficiente detalii, mai pot oferi, astfel incat sa le pot ajuta cu o solutie buna. Multumesc.
Se pot desfiinta posturile , astfel incat salariata sa poata beneficia de somaj.

Nora va beneficia de CIC pana la 2 ani si apoi dupa terminarea lui poate intra in somaj.
Cornel Vasile, Consilier juridic