Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Pierdere/Profit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Pierdere/Profit

Buna ziua,

In anul 2007, am avut profit nerepartizat pe dividente.Pierderi 2008,2009 si se pare ca sigur si-n 2010 dupa cum merge treaba adica mai deloc. Intrebarea:este corect sa diminuam Profitul din 2007 cu Pierderile din anii viitori 2008,2009 si posibil 2010?

Va multumesc mult.
Da, este corect. Din punct de vedere contabil, le puteti acoperi. In acelasi timp, extracontabil, ar fi bine sa aveti o evidenta a pierderilor inregistrate in 2008, 2009 etc., pentru a le putea deduce din punct de vedere fiscal, la calculul impozitului pe profit in urmatorii ani.
Va multumesc mult!