Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intrebare legata de achizitionarea unei locuinte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intrebare legata de achizitionarea unei locuinte

Buna ziua ... va rog sa ma ajutati cu o informatie

In 1989 sotul meu a primit de la serviciu o garsoniera. Pana in prezent am locuit cu contract de inchiriere. Acum locuintele se pot cumpara numai ca noi in urma cu 2 ani am cumparat un apartament pentru copil pe numele nostru.

Noi putem sa mai cumparam aceasta garsoniera ?
Daca figurati ca si proprietari la apartamentul achizitionat in urma cu 2 ani,legal nu puteti beneficia si de garsoniera
dar daca schimbam contractul de inchiriere pe numele copilului , in acest caz se poate cumpara ?
nu, ptr ca e locuinta de serviciu acordata sotului.. acum, depinde si in ce domeniu lucreaza sotul.. conteaza ff mult si acest aspect
sotul lucreaza la RATB.. dar sunt multe persoane care nu mai au contracte de inchiriere si le pot cumpara.