Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inmatriculare auto cumparat -vanzatorul nu vrea sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inmatriculare auto cumparat -vanzatorul nu vrea sa trimita atestatul fiscal privind mijloacele fixe

Cum pot proceda in cazul in care am cumparat o masina , am contract de vanzare cumpare intre parti, talonul , cartea de identitate a masinii si cheile dar nu o pot inmatricula deoarece vanzatorul (cu domiciliul in alta localitate) "intarzie" (refuza) sa-mi trimita atestatul fiscal privind mij fixe eliberat de adinistratia financiara.
Pot solicita `eu ca si cumparator acest certificat la administratia financiara de care apartine vanzatorul? sau trebuie sa merg la politie? ??
Buna ziua,

Nici eu nu reusesc sa obtin certificatul fiscal de la cel care mi-a vandut masina si sunt decis sa il dau in judecata. Intrebarea mea este: pot inmatricula masina odata ce inregistrez plangerea in tribunal?

Multumesc
Daca vanzatorul nu va remite certificatul fiscal, atunci trebuie sa-l actionati in judecata pe obligatia de a face, adica instanta sa-l oblige sa isi indeplineasca indatorirea de a pune la dispozitia cumparatorului certificatul fiscal.
Puteti solicita si cheltuielile de judecata pe care le aveti cu ocazia procesului. Dar, mai intai faceti o notificare prin care sa-i cereti indeplinirea obligatiei sale.

Av. Adrian Albu SCA MOROIANU, ALBU & IORDANESCU
Buna ziua,

Sunt un cumparator al unui autoturism la mana a doua si Vineri urmeraza sa merg la politie pentru inmatriculare. Vanzatorul a fost de buna credinta, mi-a dat Certificatul de atestare fiscala. Eu i-am facut o copie si am mers cu ambele la Directia impozite si taxe locale sector 2 unde mi-a oprit originalul.

Eu am doar o copie cu care trebuie sa merg la politie. Intrebarea mea este: ma primeste doar cu copia ? Nu mai am de unde sa fac rost de inca un original. :(