Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca i-a incetat pensia de invaliditate poate ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca i-a incetat pensia de invaliditate poate beneficia de indemnizatie de somaj?

Buna ziua.Tatal meu ere 57 ani, si la inceputul lunii a fost anuntat ca nu mai beneficiaza de pensia pe caz de boala.Poate beneficia de somaj?Nimeni nu vrea sa il angajeze din cauza varstei. Angajatorul poate avea facilitati daca il angajeaza, chiar daca nu ar fi somer "cu acte".Poate daca va sublinia si beneficiile din partea statului ii va fii mai usor sa isi gaseasca un lc de munca.Multumesc.
Conform legii nr. 76/2002 art. 17 lit. g poate beficia de indemnizatie de somaj.cit despre facilitatile acordate angajatorilor acestea sunt la latidtudinea lor daca angajeaza sau nu someri
1. Legea 76/2002 spune:
Art. 17. - (1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, şomerii prevăzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre următoarele situaţii:

g) au încetat activitatea ca urmare a pensionării pentru invaliditate şi care, ulterior, au redobândit capacitatea de muncă şi nu au reuşit să se încadreze în muncă;

Art.35 ...
(2) Pentru persoanele prevăzute la art. 17 alin. (1) lit. g) şi j), stagiul minim de cotizare se realizează prin cumularea perioadelor de asigurare realizate înainte de încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu.

2. Tot Legea 76/2002 prevede unele facilitati pentru angajatorii care incheie contracte individuale de munca cu someri care au peste 45 de ani sau mai au putin pana la pensie.
3. Sa mearga la Agentia de Somaj sa se inscrie pentru primirea indemnizatie de somaj si acolo va discuta si posibilitatile legale privind facilitatile acordate angajatorilor. Acestea sunt mai multe si nu le pot enumera aici.
Mamei i-a fost taiata recent pensia de invaliditate (are 55 de ani), si si-a depus actele pt ajutorul de somaj (de fapt si-a lasat cartea de munca, unui domn de acolo). Acesta l-a randu sau a trimis-o mai "sus" la directoarea adjuncta parca, si mi-a comunicat ca mama ar fi trebuit sa aiba activtate de 12 luni in ultimele 24. Mentionez ca mama a beneficiat de pensie de invaliditate de gr 2 in ultimii 12 ani. In aceste conditii se califica pt ajutorul de somaj?
Va multumesc mult!
1. Mergeti din nou la Agentia de Somaj si aratati-le textele de lege.
2. Legea 76/2002 spune:
Art. 17. - (1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, şomerii prevăzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre următoarele situaţii:

g) au încetat activitatea ca urmare a pensionării pentru invaliditate şi care, ulterior, au redobândit capacitatea de muncă şi nu au reuşit să se încadreze în muncă;

Art.35 ...
(2) Pentru persoanele prevăzute la art. 17 alin. (1) lit. g) şi j), stagiul minim de cotizare se realizează prin cumularea perioadelor de asigurare realizate înainte de încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu.

3. Deci, in acest caz, nu e nevoie de 12 luni lucrate in ultimele 24 de luni ci de 12 luni inainte de intrarea in pensie pentru incapacitate de munca.
4. Daca nu va rezolva spuneti ca-i veti da in judecata si o puteti face la Tribunal. Nu platiti taxe.
Revin cu inca un mesaj, am sunat la agentia de somaj in vederea clarificarii situatiei mamei. Doamna de acolo mi-a spus ca trebuie sa fac o cerere la care sa atasez o copie dupa cartea de munca. De asemenea mi-a mai spus ca au mai avut cateva solicitari ale unor persoane care au fost in aceasi situatie precum mama mea, si care au fost respinse. Motivul a fost ca la pensionare i s-a desfacut contractul de munca mamei, si astfel, ea nu intra sub incidenta legii 76?!