Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca i-a incetat pensia de invaliditate poate ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca i-a incetat pensia de invaliditate poate beneficia de indemnizatie de somaj?

Buna ziua.Tatal meu ere 57 ani, si la inceputul lunii a fost anuntat ca nu mai beneficiaza de pensia pe caz de boala.Poate beneficia de somaj?Nimeni nu vrea sa il angajeze din cauza varstei. Angajatorul poate avea facilitati daca il angajeaza, chiar daca nu ar fi somer "cu acte".Poate daca va sublinia si beneficiile din partea statului ii va fii mai usor sa isi gaseasca un lc de munca.Multumesc.
Din pacate, m-ati informat prea tarziu, eu am facut deja un drum pana la resedinta de judet, unde am lasat o cerere, si se pare ca d-nele de acolo au avut dreptate referitor la perioada de 12 luni. Oricum, multumesc celor care s-au implicat!