Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... ... de primavara
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

... de primavara

Un gand frumos, o floare si, de ce nu ,o poezie cu ocazia acestui minunat anotimp.
Va urez o Primavara minunata! :vishenka:

[ link extern ]

PRIMAVARA
George Toparceanu

Dupa-atata frig si ceata
Iar s-arata soarele.
De-acum nu ne mai ingheata
Nasul si picioarele!
Cu narcisi, cu crini, cu lotusi,
Timpul cald s-apropie.
Primavara asta totusi
Nu-i decat o copie.
Sub cerdac, pe laurusca,
Cum trecura Babele,
A iesit un pui de musca
Sa-si usuce labele.
Pasarile migratoare
Se re-ntorc din tropice.
Gazele depun la soare
Oua microscopice.
Toata lumea din ograda
Canta fara pauza.
Doi cocosi se iau la sfada
Nu stiu din ce cauza.
Un curcan sta sus, pe-o barna,
Nu vrea sa se bucure.
Motul rosu ii atarna
Moale ca un ciucure.
Doar Grivei, batranul, n-are
Cu ce roade oasele.
Ca de cand cu postul mare,
Toate-i merg de-a-ndoasele.
Pentru cate-a tras, sarmanul,
Cui sa ceara daune?...
Drept sub nasul lui, motanul
A venit sa miaune.
Dar acum l-a prins potaia
Si-a-nceput sa-l scuture...
Peste toata harmalaia
Trece-n zbor un fluture.
Pe trotuar, alaturi salta
Doua fete vesele...
Zau ca-mi vine sa-mi las balta
Toate interesele!

ContSters98240, utilizator
Sa stii ca eu te-am crezut si cand aveai in status "Vine primavara!", pt ca sunt credula, dar m-am uitat pe geam in fiecare zi si nu am vazut-o.

Multumim pt poezie, dar poate faci ceva sa si vina concret, pt ca m-am plictisit sa o astept si nu mai pot.
adutescu a scris:

Sa stii ca eu te-am crezut si cand aveai in status "Vine primavara!", pt ca sunt credula, dar m-am uitat pe geam in fiecare zi si nu am vazut-o.

Multumim pt poezie, dar poate faci ceva sa si vina concret, pt ca m-am plictisit sa o astept si nu mai pot.

:)) Multumesc pentru incredere @adutescu!
La mine in gradina a venit; au aparut ghioceii. Meteorologii ne-au promis ca de maine nu mai ploua... Eu m-am grabit cu mesajul - doream sa fie aici pe 1 Martie - imi cer scuze... ;) dar de luni apare sigur primavara! :kissing:
ContSters98240, utilizator
Bine, o sa ma uit si luni pe geam...si daca nu e, va fi ultima data cand te-am crezut in privinta fenomenelor meteorologice si a sosirii anotimpurilor.
Pt mine in acest topic nu vei mai fi specialista in materie cum te-am crezut pana acum. Te voi decadea din drepturi de vestitor al primaverii. Dar ramai daca voi vedea macar un pic de soare si jumatate de ghiocel.
A trecut iarna geroasă, Câmpul iar a înverzit Rândunica cea voioasă La noi iarăşi a sosit.

Dintr-o creangă-n alta zboară Sturzul galben, aurit
Salutare, primăvară,
Timp frumos, bine-ai venit!

Turturelele se îngână,
Mii de fluturi vezi zburând
ªi pe harnica albină
Din flori miere adunând.

Cântă cucu-n dumbrăvioară
Pe copacul înflorit,
Salutare, primăvară,
Timp frumos, bine-ai venit!

de Vasile Alecsandri