Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dividende 2011
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dividende 2011

Se poate stii care va fi prima zi din anul 2011 in care as putea sa imi accesez dividendele corespunzatoare anului 2010? Firma va fi creata anul asta - voi fi unica actionara si administrator.

Multumesc
Mai aveti pana in 2011, intai va trebui sa aveti profit.
Daca veti avea profit si legislatia nu se mai schimba intre timp, dupa depunerea bilantului si plata impozitelor si taxelor la zi.
Multumesc pentru mesaje. As aprecia totusi daca poate cineva sa imi dea un raspuns concret, in termeni pe care sa ii pot intelege la intrebarea mea pentru a sti cum sa negociez un imprumut pentru pornirea afacerii cu o ruda care pleaca din tara in cateva zile.

Banii ii am deja in mod virtual, dar doresc sa dau o forma legala activitatilor pe care le desfasor, pentru ca sumele sunt prea mari sa ma mai pretez la tertipuri.

Deci, pot estima cand voi putea scoate din firma banii, sub forma de dividende (nu prin alte metode)? Ianuarie, februarie, martie 2011?
epsgaba, utilizator
dividendele se pot plati numai dupa depunerea bilantului .
Daca legislatia nu se modifica, termenul de depunere al bilantului pe anul 2010 va fi undeva in jurul datei de 1 mai 2011.*)
Dvs puteti depune bilantul si mai devreme de aceasta data , termenul de mai sus este termen limita .
Asa , ca mod de lucru, inchiderea contabila a unui an se face cam pina in jurul datei de 30 ian -15 febr a anului urmator. Sint o serie de lucrari de inchidere obligatorii care prelungesc termenul uzual de 25 ale lunii urmatoare.
Inchiderea fiscala se poate face la 2 termene : fie 25. 02 fie 25.04.
Pentru prudenta, v-as recomanda sa luati in calcul pentru problema dvs luna mai 2011- acesta ar fi termenul maxim .
Dar daca spuneti ca veti angaja un imprumut care banuiesc ca e purtator de dobinda, puteti lua ca termen minim perioada 01-15 martie.
*)Erata- nu este corect 01.mai - e vorba de 150 zile de la 01.01.2011 , care evident , inseamna sfirsitul lunii mai, nu inceputul ...
Va rog sa ma scuzati daca v-am indus in eroare :">
Magda Staicu, Consultant fiscal
Dividendele se pot ridica dupa ce AGA aproba situatiile financiare anuale si hotaraste repartizarea profitului. Nu are legatura cu depunerea bilantului.
Situatiile financiare anuale se intocmesc si se depun in termen de 150 de zile (pentru societatile comerciale) de la incheierea exercitiului financiar precedent (in jurul datei de 30.05.2011), conform Legii Contabilitatii nr. 82/1991, dar nu mai tarziu de 15 zile de la data hotararii AGA de aprobare a respectivelor situatii financiare, conform Legii 31/1990 art. 201.

Deci daca bilantul pentru 2010 se intocmeste pe 14.01.2011, pe 15.01.2011 AGA aproba bilantul si hotaraste repartizarea profitului pe dividende, pe 16.01.2011 se pot ridica dividendele.

Atentie:
1. in acest caz, pana pe 30.01.2011, trebuie depus bilantul;
2. pana pe 25.02.2011, trebuie platit impozitul pe dividendele aferente anului 2010 ridicate;
3. pana pe 25.02.2011, in declaratia 100, trebuie declarat impozitul aferent dividendelor din 2010, ridicate in 2011.
4. pana pe 30.06.2012, trebuie depusa declaratia 205.
Ana Muntianu, Consultant fiscal