avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 818 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Luare in evidenta nou nascut
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Luare in evidenta nou nascut

Buna ziua!

Am si eu o intrebare, careia nu-i gasesc raspuns singura. Eu si sotul meu nu avem aceeasi adresa pe actul de identitate, insa avem viza de flotant unde locuim cu chirie. Intrebare este daca putem declara copilul la evidenta populatiei in sectorul unde avem viza de flotant.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters54529 , utilizator 12:21, 31 Martie 2010
Buna ziua !
Declararea nasterii copilului se face la locul nasterii acestuia.
Termenul legal este de 14 zile de la nasterea copilului. Depunerea actelor si inregistrarea copilului se face la primaria din localitatea unde a avut loc nasterea. In caz de depasire a termenul legal de declarare a copilului de 14 zile, intarzierea este sanctionata cu o amenda, scutirea de la plata acestei amenzi se poate face doar in cazuri special de catre primar. Daca declararea nasterii se face la mai mult de 1 an de la nasterea copilului, pentru a se putea efectua inregistrarea este necesara o sentinta judecatoreasca.
Asta am inteles, insa citisem ca dupa aceasta inregistrare in sectorul unde s-a nascut copilul, trebuie declarat ( pentru alocatie, cred) si in sectorul unde mama are domiciliul. Si voiam sa stiu daca il pot declara acolo unde am viza de flotant sau trebuie declarat unde am adresa permanenta din actul de identitate. Practic, noi locuim la adresa unde avem viza de flotant, nu la adresele din buletin.

E putin mai incurcata situatia....si imi cer scuze daca pun intrebari stupide, dar ma depasesc toata problemele acestea legislative.

florinam a scris:

Asta am inteles, insa citisem ca dupa aceasta inregistrare in sectorul unde s-a nascut copilul, trebuie declarat ( pentru alocatie, cred) si in sectorul unde mama are domiciliul. Si voiam sa stiu daca il pot declara acolo unde am viza de flotant sau trebuie declarat unde am adresa permanenta din actul de identitate. Practic, noi locuim la adresa unde avem viza de flotant, nu la adresele din buletin.


Doamna, cred ca va faceti prea multe griji. Obligatia dvs. este de a declara copilul la starea civila si de a obtine pentru el un certificat de nastere si din cate inteleg este o chestiune rezolvata. Din cate stiu (poate cineva mai priceput poate confirma sau infirma) nu aveti nici o obligatie speciala de a va prezenta la evidenta populatiei pentru a declara copilul. Domiciliul dvs. actual este stabilit de catre viza de flotant iar formalitatile pe care le aveti de facut pentru alocatie se bazeaza pe aceasta adresa.
si aveti idee cam la cat se duce o amenda ?
cat este de mare?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare nou nascut/domiciliul parintilor difera andreea0011 andreea0011 sunt casatorita si urmeaza sa nasc in cel mult o luna. am acelasi nume cu al sotului,doar adresa de domiciliu difera de a acestuia. socrul meu este ... (vezi toată discuția)
Adeverinta domiciliu alina81 alina81 Buna seara, As avea nevoie pentru strainatate de o adeverinta care sa ateste domiciliul mentionat in viza de flotant. Am fost la Evidenta Polupatiei si mi ... (vezi toată discuția)
Nastere copil si indemnizatie Poesia74 Poesia74 Buna ziua, Imi puteti numera pasii de urmat in momentul nasterii unui copil si ce trebuie sa contina dosarul pentru indemnizatie? Unde ma adresez, ce ... (vezi toată discuția)