avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Schimbare destinatie Garaj in spatiu de locuit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Schimbare destinatie Garaj in spatiu de locuit

Buna Ziua!

Am si eu un garaj de 35 mp la subsolul unui bloc si vreau sa ii modific destinatia.
Vreau sa il modific in un apartament sau Garsoniera
am Intrare din scara Usa de la garaj am luat-o deja jos am comandat geam termopan

de ce acte am nevoie Si unde trebuie sa ma adresez pt a rezolva acesta problema.
Trebuie sa obtin acordul vecinilor direct implicati?
multumesc

Trebuie sa va adresati Primariei.

Acte necesare pentru solicitare eliberare/emitere Autorizatie functionare schimbare destinatie spatiu:
1) Dosar cu sina si plansele pliate conform standardului (nu împachetate);
2) Cerere, completata si semnata de proprietarul/proprietarii din C.F.;
3) Extras C.F. individual, original si la zi (valabil 30 zile); în cazul Asociatiilor de Proprietari (locatari) se cere si extras C.F. colectiv, original (valabil 30 zile);
4) Accept notarial coproprietari (în special de la vecinii direct afectati: stânga-dreapta-deasupra-dedesupt);
5) ertificat de urbanism si/sau autorizatie de construire. (copie);
6) Plan de situatie (1:500) si plan încadrare în zona (1:5000)
7) Releveu (sectiuni orizontale) spatiu pentru care se cere schimbarea de destinatie;
8) Plan parcelar (întocmit de persoana fizica autorizata de O.C.P.I.T.) (valabil si pentru blocuri);
9) În cazul în care sunt mai multi proprietari, se cere Acord notarial al coproprietarilor;
10) Copie act identitate proprietar;
11) Atunci când beneficiarul nu este acelasi cu proprietarul, se va solicita procura speciala din partea proprietarului.
Schimbarea unui spatiu cu alta destinatie decat acea de locuinta ,se poate intreprinde numai si cu acordul individual al tuturor proprietarilor din imobil
Necesita procedura greoaie,care intotdeauna, mai devreme sau mai tarziu, va crea vii dispute
Contactati oficial presedintele de asociatie care este reprezentantul legal al asociatiei de proprietari
Accesati sectiunea asociatii de proprietari si parcurgeti opiniile exprimate in situatii similare
4) Accept notarial coproprietari (în special de la vecinii direct afectati: stânga-dreapta-deasupra-dedesupt);
-STANGA ,DREAPTA ,JOS NU SUNT LOCATARI SUS ESTE UN APARTAMENT CARE INCA NU ESTE VANDUT(TREBUIE CEVA DOVADA CUM CA NU ESTE VANDUT?)


6) Plan de situatie (1:500) si plan încadrare în zona (1:5000)
-LA CINE AR TREBUI SA MA ADRESEZ PT A INTOCMI ACESTE PLANURI?
sUNT SCUMPE?

7) Releveu (sectiuni orizontale) spatiu pentru care se cere schimbarea de destinatie;
-POT SA INTOCMESC SI EU ACESTA SECTIUNE?

8) Plan parcelar (întocmit de persoana fizica autorizata de O.C.P.I.T.) (valabil si pentru blocuri);
-UNDE AS PUTEA GASI O PERSOANA AUTORIZATA PT ASA CEVA?

ALTE TAXE ASTRONOMICE AR MAI FI?
CAM LA CE SUMA ESTIMATI ACEASTA LUCRARE?(SCHIMBAREA DESTINATIEI)
1000-2000-3000 RON?

MUltumesc pt Promptitudine!


avluci a scris:

Trebuie sa va adresati Primariei.

Acte necesare pentru solicitare eliberare/emitere Autorizatie functionare schimbare destinatie spatiu:
1) Dosar cu sina si plansele pliate conform standardului (nu împachetate);
2) Cerere, completata si semnata de proprietarul/proprietarii din C.F.;
3) Extras C.F. individual, original si la zi (valabil 30 zile); în cazul Asociatiilor de Proprietari (locatari) se cere si extras C.F. colectiv, original (valabil 30 zile);
4) Accept notarial coproprietari (în special de la vecinii direct afectati: stânga-dreapta-deasupra-dedesupt);
5) ertificat de urbanism si/sau autorizatie de construire. (copie);
6) Plan de situatie (1:500) si plan încadrare în zona (1:5000)
7) Releveu (sectiuni orizontale) spatiu pentru care se cere schimbarea de destinatie;
8) Plan parcelar (întocmit de persoana fizica autorizata de O.C.P.I.T.) (valabil si pentru blocuri);
9) În cazul în care sunt mai multi proprietari, se cere Acord notarial al coproprietarilor;
10) Copie act identitate proprietar;
11) Atunci când beneficiarul nu este acelasi cu proprietarul, se va solicita procura speciala din partea proprietarului.


Buna Ziua!
am mai pus cateva intrebari mai sus
va Rog daca puteti sa ma ajutati
Multumesc!
6,7,8 persoana autorizata,arhitect ,echivalent
Valoarea este conditionata de calitatea materialelor,onorariu persoana autorizata,
modalitate executie ,posibil mai mult fata de suma apreciata de dvs,ca urmare a modificarilor constructive obligatoriu necesare,utilitati,etc

Alte discuții în legătură

Garaj transformat in spatiu comercial Roxana T Roxana T As dori sa stiu, ce sanse am sa transform un garaj de 18-20 m intr-un spariu comercial, ( in Suceava). Acesta se afla la parterul ( demisolul) unui bloc cu ... (vezi toată discuția)
Schimbare destinatie spatiu uira uira Intentionez sa cumpar un spatiu cu destinatia de uscatorie pe care apoi sa-l transform in spatiu de inchiriat, 2 spatii din cele invecinate direct fiind ... (vezi toată discuția)
Spatiu comercial versus locuinta ofi ofi Cum se poate schimba cel mai usor si mai putin costisitor, statutul de spatiu comercial in spatiu de locuit? Daca renteaza aceasta schimbare tinand cont de ... (vezi toată discuția)