Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa prima imatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa prima imatriculare

Buna ziua
Am o nelamurire si sper sa gasesc raspunsul aici. In decembrie 2007 am imatriculat o masina adusa din afara tarii.
Am aflat acum cateva zile ca taxa pe care am platit-o se da inapoi. Am facut dosarul pentru restituirea taxei dar nu a fost primit la Finante deoarece, in opinia lor, mi-am recuperat taxa in momentul in care am vandut masina.

As vrea sa intreb daca se poate face ceva in acest caz (in cazul in care am vandut masina la un pret sub cel de achizitie) si cat ar costa cheltuielile de judecata

Va multumesc anticipat
este adevarat ca practica unor instante este in sensul admiterii cererilor, insa trebuie parcursa o procedura prealbila
din punctul meu de vedere, problema dvs este ca ar fii trebuit in termen de 30 zile sa contestati decizia in baza careia ati achitat taxa ....
sunt putin confuz deoarece nu am inteles ce mi-ati recomandat.
Inca nu am depus dosarul la judecatorie deoarece stiam ca prima data trebuie sa il depun la Finante. La Finante nu mi se primeste dosarul deoarece acestia spun ca, daca automobilul e vandul in momentul in care doresc sa mi se restituie taxa, se considera ca mi-am recuperat taxa prin vanzarea automobilului si ca, drept urmare, nu mai am dreptul sa imi recuperez taxa.
As vrea doar sa stiu daca are rost sa continui in judecata (daca se explica clar in lege cand pierd dreptul de a-mi recupera banii dati pe taxa de inmatriculare)

Multumesc anticipat
Dumnevoastra trebuie sa apelati la un av care cunoaste astfel de cauze!
Faceti o cerere catre AFP,trimitetio prin posta,CU CONFIRMARE DE PRIMIRE,daca nu vor sa primeasca cererea, desi ASA CEVA NU TREBUIE SA SE INTAMPLE,EI FIIND OBLIGATI SAVA IA TOATE CERERILE,SA RASPUNDA NEGATIV!
Asteptati raspuns 30 de zile si apoi chiar daca nu raspund , ii dati in instanta la TRIBUNAL!
termenul nu este de 30 de zile de la data platii de a actiona in instanta , ci 5 ani!
Colega este in eroare, taxa de prima inmatriculare nu avea decizii, ci note sau referate.Nu atacatiin instanta,referatul de calcul , ci raspunsul AFP-ului.