Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SOS! recursul "creditorului" este posibil sau nu?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SOS! recursul "creditorului" este posibil sau nu?

Deci: exista o decizie prin care tribunalul de recurs a statuat prescrierea.
Ea a fost irevocabila si a ramas definitiva prin neatacarea ei.
Dar "debitorul"ascunzand existenta unei astfel de decizii, a convins un notar, care a validat cesionarea creantei doar in baza unei declaratii pe proprie raspundere.
Decizia de prescriere nu a prezentat-o nici biroului de executori judecatoresti, care au luat-o ca fiind adevarata, si au depus in consecinta la tribunal cerere de incuviintare exec. silita. Datorita notificarii primite, am aflat de aceste demersuri, si am dus decizia la judecatorie. Din acea clipa, a inceput la tribunal, "hora stacatto"!
Nu facea parte din plan ca eu sa aflu de aceste demersuri.
Cu toate astea, dupa indelungi deliberari, amanari, termene peste termene, - pronuntarea s-a dat cu 1/2 gura, adica nici cal nici magar, sau mai mult cal dacat magar:

"admite cererea in parte, cu recurs 5 zile de la comunicare pentru creditor"

- deci dreptul la recurs este dar nu pentru debitor.

Asadar, "debitorul" - nu va primi nici o comunicare. Ce se intampla?
Nu are drept la recurs? Care este dreptul lui?
Sincer nu am inteles nimic.
Cehotarare urmeaza a fi atacata cu recurs in termen de 5 zile?
Poti fi mai explicit?
PS: Sa ma duc cu o jalba la Avocatul Poporului, la ministerul Justitiei sau la Politie sau la toate simultan?

(creanta ,din start a fost coordonata, dupa ce la origine a fost o teapa, suma nefiind niciodata primita in realitate, a fost apoi legiferata printr-o sentinta civila si atribuita persoanei fizice, inscrisul fiind semnat numai de persoana juridica; in necazul asta am intrat datorita unui mare stress, sotul decedat, baiatul in reanimare si asociat unic, deci singura, cu o fabricuta in plina functionare; Copilul a fost salvat in Austria dupa 3 ani de reanimare, printr-un transplant)

Cineva mi-a spus ca nu am dreptul la nici o cale de atac insa eu nu pot crede asa ceva.
PS: Sa ma duc cu o jalba la Avocatul Poporului, la ministerul Justitiei sau la Politie sau la toate simultan?

(creanta ,din start a fost coordonata, dupa ce la origine a fost o teapa, suma nefiind niciodata primita in realitate, a fost apoi legiferata printr-o sentinta civila si atribuita persoanei fizice, inscrisul fiind semnat numai de persoana juridica; in necazul asta am intrat datorita unui mare stress, sotul decedat, baiatul in reanimare si asociat unic, deci singura, cu o fabricuta in plina functionare; Copilul a fost salvat in Austria dupa 3 ani de reanimare, printr-un transplant)

Cineva mi-a spus ca nu am dreptul la nici o cale de atac insa eu nu pot crede asa ceva.
te rugasem doar sa-mi explici pe larg speta.
ca vrei sa reclami, pe unde vrei sa reclami e dreptul tau dar trebuie vazut daca ai sanse sa te ia cineva in seama.

Sincer nu am inteles nimic.
Cehotarare urmeaza a fi atacata cu recurs in termen de 5 zile?
Poti fi mai explicit?

Deci nu m-am exprimat coerent. Sa incerc altfel:

La judecatorie, in camera de consiliu, fara citarea partilor, trebuia sa se admita sau nu o incuviintare mobiliara silita.
Si s-ar fi admis, dar ...
... inainte de primul termen, debitorul depune la dosarul cauzei, o decizie emisa de tribunalul de recurs, din care rezulta ca dreptul de a mai cere executarea silita s-a prescris din mai 2005. (Decizia irevocabila si ramasa definitiva prin neapelare.)

Judecatoarea dupa indelungi dezbateri (12 oct - 23 nov) a emis o pronuntare al carei continut am aflat-o numai de la condica:
"admite cererea in parte, cu recurs 5 zile de la comunicare pentru creditor. "

Nu stiu ce se ascunde in spatele acestei pronuntari scrisa prescurtat la condica, dar presupun ca a admis cererea de incuviintare silita "in parte" deoarece asta era subiectul cererii depuse, si nu cred ca mi-a admis mie cererea de admitere a exceptiei in parte, considerand ca eu facusem doar o interpelare. Ar fi fost prea frumos sa admita principiul puterii de lucru judecat. Daca ar fi admis exceptia, presupun ca ar fi scris "respinge cererea" ...

Dosarul nu il pot vedea o vreme si nici nu stiu daca il voi putea vedea vreodata, deoarece nefiind respectate niste proceduri, va fi destul de bine pazit.