Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SOS! Am sanse sa primesc si eu o comunicare, sau va ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SOS! Am sanse sa primesc si eu o comunicare, sau va primi numai creditorul?

Poate cineva sa ma lamureasca in legatura cu dezbaterea cererii de incuviintare silita a creantei prescrise, finalizata la sedinta din 23.XI.06

- daca am facut intampinarea in termenul legal prin cererea depusa pentru admitere a autoritatii de lucru judecat, simultan cu documentele care o sustineau
(si care se pare ca nu a admisa, ca dovada pronuntarea de la condica: "admite cererea in parte cu recurs 5 zile de la comunicare pentru creditor")

VOI primi si eu in calitate de parte din dosar o comunicare referitoare la cauza?
Exista vreo obligativitate de a ma instiinta si pe mine in vreun fel de aceasta pronuntare? Deoarece tot nu stiu de cand curge termenul meu pentru un eventual recurs tinand cont ca sedinta s-a tinut fara citarea partilor. Si ce motiv ar fi sa nu imi trimita si mie o comunicare?

Multumiri!
desi nu am inteles ce vrei, pot sa-ti spun sigur ca-ti va fi comunicata sentinta, daca a fost data la fond.
Daca e o incuviintare a executarii silite, sentinta nu se comunica decat executorului.
este cerere de incuviintare silita, de care nu am fost anuntata (citata) in mod oficial si la care am intervenit si eu cu solicitarea edmiterii autoritatii de lucru judecat. Sentinta s-a dat in 2002.
impotriva incheierii de incuviintare silita se face contestatie la executare, in cadrul procedurii de executare.
pt. incuviintare executare nu se citeaza si creditorul este singurul care poate face recurs, atunci cand cererea nu este incuviintata.
Acum ne intelegem in sfarsit. Suna f clar.
Si contestatia la executare, cui o adresez si unde va trebui depusa si care va fi momentul da cand voi calcula acest termen?
Acum ne intelegem in sfarsit. Suna f clar.
Si contestatia la executare, cui o adresez si unde va trebui depusa si care va fi momentul da cand voi calcula acest termen?
Cabinet Av. Irina Rosulescu, Avocat
Acum ne intelegem in sfarsit. Suna f clar.
Si contestatia la executare, cui o adresez si unde va trebui depusa si care va fi momentul da cand voi calcula acest termen?