Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire salariu
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire salariu

Am un credit la o bana si am intarzaiat cu plata mai multe luni.In momentul de fata banca mi-a transmis ca imi poate anula contractul si ca ma poate obliga sa platesc toata suma odata, iar daca nu o pot plati imi poate pune poprire pe salariu.Intrebarea mea e cat la %poate sa-mi opreasca din salariu in cazul asta?
Pot sa-mi opreasca tot salariu...sau legea ii obliga sa ia doar o parte?
Salariile si alte venituri periodice realizate din munca, pensiile acordate in cadrul asigurarilor sociale, precum si alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia pot fi urmarite:
a) pana la 1/2 din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere sau de alocatie pentru copii;
b) pana la 1/3 din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.
Daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume, urmarirea nu poate depasi 1/2 din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creantelor, in afara de cazul in care legea prevede altfel.
multumesc mult:stunned:
Buna ziua. Am si eu o intrebare. Se poate sa fie retrasi dintr-un cont personal toti banii pentru un credit ce nu l-am achitat? Mi s-a spus ca e vorba de o executare prin poprire. Se poate asa ceva?

Multumesc anticipat.
da se poate ptr georgiana
executorul va poate opri toti bani din toate conturile

:(I-a oprit deja. Nu pot sa cred ca poate opri 100%. :stunned: