Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita prin poprire
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita prin poprire

Buna. Ma numesc Elena si as dori sa ma ajutati cu un raspuns cu privire la poprire in cazul unei executari silite. CAT trebuie sa.mi opreasca contabilul din salariu. Vreau sa mentionez ca este o poprire dupa un proces de partaj, dupa care am ramas cu o despagubire si mai am si alte rate catre credite facute in timpul fostei casatorii. Aceste rate se i.au in considerare la calculul popririi? Multumesc anticipat.
Buna ziua !
In conformitate cu prevederile art. 409 C.proc.civ. salariile si alte venituri periodice realizate din munca, pensiile acordate in cadrul asigurarilor sociale, precum si alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia pot fi urmarite:
a) pana la 1/2 din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere sau de alocatie pentru copii;
b) pana la 1/3 din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.
Daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume, urmarirea nu poate depasi 1/2 din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creantelor, in afara de cazul in care legea prevede altfel.
Cu stima !