Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... atac la bancii, clauze abuzive
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

atac la bancii, clauze abuzive

Cine ma poate ajuta cu baza legala referitoare la comisionul de risc, am citit pe forum ca banca nu trebuie sa perceapa mai mult de un comision, in speta banca [EDITAT] in conventiile de credit impune consumatorului asigurarea locuinte si comision de analiza dosar - plata evaluatorului si nu in ultimul rind un comision de risc care pe toata perioada contractuala ar insemna cam cu 25 - 30 % mai mult din valoarea creditului. Ca baza am gasit art 1-4 din Legea193/2000, Legea 289 din 24.06.2004, art. 4, 6 si 7 din Legea 363 din 21.12.2007,Ordonanţa de urgenţă nr. 99 din 6 decembrie 2006, daca aveti cunostinta si despre alte reglementari in domeniu va rog sa ma ajutati. Va multumesc anticipat.
ContSters20980, utilizator