avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... atac la bancii, clauze abuzive
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

atac la bancii, clauze abuzive

Cine ma poate ajuta cu baza legala referitoare la comisionul de risc, am citit pe forum ca banca nu trebuie sa perceapa mai mult de un comision, in speta banca [EDITAT] in conventiile de credit impune consumatorului asigurarea locuinte si comision de analiza dosar - plata evaluatorului si nu in ultimul rind un comision de risc care pe toata perioada contractuala ar insemna cam cu 25 - 30 % mai mult din valoarea creditului. Ca baza am gasit art 1-4 din Legea193/2000, Legea 289 din 24.06.2004, art. 4, 6 si 7 din Legea 363 din 21.12.2007,Ordonanţa de urgenţă nr. 99 din 6 decembrie 2006, daca aveti cunostinta si despre alte reglementari in domeniu va rog sa ma ajutati. Va multumesc anticipat.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Martie 2010
ContSters20980, utilizator

Alte discuții în legătură

Comisioane bancare ada2014 ada2014 Buna ziua, sotul meu are un credit bancar si cred ca are comisioane abuzive.(a fost un comision de risc care a fost doar redenumit cand a fost scos inafara ... (vezi toată discuția)
Ordonanta 50 nesiam nesiam Buna ziua, am si eu niste nelamuriri foarte mari in ceea ce priveste ordonanta 50. Am un credit ipotecar la care am un comision de risc de 0,22% , nu am fost ... (vezi toată discuția)
Banca poate transforma comisionul de risc in comision de administrare? Magda74 Magda74 Am un credit la o banca si luna aceasta am aflat ca banca a renuntat la comisionul de risc(conform OUG.50) dar acest comision de fapt a ramas doar ca acum se ... (vezi toată discuția)