avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... banca poate transforma comisionul de risc in comision ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

banca poate transforma comisionul de risc in comision de administrare?

Am un credit la o banca si luna aceasta am aflat ca banca a renuntat la comisionul de risc(conform OUG.50) dar acest comision de fapt a ramas doar ca acum se numeste comision de administrare. Acest lucru s-a intamplat fara sa semnez vreun act in acest sens.
Deci rata lunara a ramas aceasi, doar ca comisionul de risc acum se numeste comision de administrare(com.de risc din graficul de rambursare din lunile trecute+ com. de administrare= Com. de administrare din aceasta luna).
Ma gandesc ca fara acordul meu in scris nu se poate ca banca sa transforme un comision(de risc) in alt gen de comision(de adminisrare)... Ce ma sfatuiti sa fac ca sa scap de com. de risc? Cred ca primul pas ar fi sa depun o sesizare in scris la banca... Sau?
Cel mai recent răspuns: doberv , utilizator 20:51, 24 Septembrie 2010
Magda74 a scris:

Am un credit la o banca si luna aceasta am aflat ca banca a renuntat la comisionul de risc(conform OUG.50) dar acest comision de fapt a ramas doar ca acum se numeste comision de administrare. Acest lucru s-a intamplat fara sa semnez vreun act in acest sens.
Deci rata lunara a ramas aceasi, doar ca comisionul de risc acum se numeste comision de administrare(com.de risc din graficul de rambursare din lunile trecute+ com. de administrare= Com. de administrare din aceasta luna).
Ma gandesc ca fara acordul meu in scris nu se poate ca banca sa transforme un comision(de risc) in alt gen de comision(de adminisrare)... Ce ma sfatuiti sa fac ca sa scap de com. de risc? Cred ca primul pas ar fi sa depun o sesizare in scris la banca... Sau?



Comisionul de risc nu poate "ramane", chiar daca il redenumesc.:))
Banca trebuie sa aleaga intre a comisionul de administrare prevazut in contract si comisionul de cont curent.

OUG 50/2010
Art. 36
Pentru creditul acordat, creditorul poate percepe numai: comision de analiza dosar, comision de administrare credit sau comision de administrare cont curent, compensatie in cazul rambursarii anticipate, costuri aferente asigurarilor, dupa caz, penalitati, precum si un comision unic pentru servicii prestate la cererea consumatorilor.

gasiti aici ce e de facut:

[ link extern ]

Ultima modificare: Vineri, 24 Septembrie 2010
ContSters123067, utilizator
vedeti ca in conditiile generale de creditare pe care le aveti de la momentul semnarii contractului scrie ce inseamna comision de risc si ce inseamna comision de administrare.
depuneti o notificare si explicati-le ca in cadrul aceleeasi conventii de creditare comisionul de administrare nu poate insemna 2 lucruri (o data administrarea contului pentru monitorizarea utilizarii/rambursarii creditului acordat,precum si a indeplinirii oricaror obligatii asumate de parti pe baza conventiei si a doua oara administrarea din pct de vedere al riscului)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comision de risc ContSters154816 ContSters154816 Imi spuneti va rog daca este legala urmatoarea fraza : \" Conform OUG 50 / 2010 comisionul de risc din conventia de credit va fi schimbat in denumirea ... (vezi toată discuția)
Oug 50 ninel_d ninel_d Buna ziua,in urma sesizari adresate OPC privind perceperea in continuare de catre banca a comisionului de risc si a faptului ca banca nu a ales un comision ... (vezi toată discuția)
Comision redenumit liviklivik liviklivik care lege spune ca se pot redenumi comisionale, de ex: comisionul de risc/de monitorizare credit se redenumeste in comision de administrare credit (vezi toată discuția)