Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... banca poate transforma comisionul de risc in comision ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

banca poate transforma comisionul de risc in comision de administrare?

Am un credit la o banca si luna aceasta am aflat ca banca a renuntat la comisionul de risc(conform OUG.50) dar acest comision de fapt a ramas doar ca acum se numeste comision de administrare. Acest lucru s-a intamplat fara sa semnez vreun act in acest sens.
Deci rata lunara a ramas aceasi, doar ca comisionul de risc acum se numeste comision de administrare(com.de risc din graficul de rambursare din lunile trecute+ com. de administrare= Com. de administrare din aceasta luna).
Ma gandesc ca fara acordul meu in scris nu se poate ca banca sa transforme un comision(de risc) in alt gen de comision(de adminisrare)... Ce ma sfatuiti sa fac ca sa scap de com. de risc? Cred ca primul pas ar fi sa depun o sesizare in scris la banca... Sau?
Magda74 a scris:

Am un credit la o banca si luna aceasta am aflat ca banca a renuntat la comisionul de risc(conform OUG.50) dar acest comision de fapt a ramas doar ca acum se numeste comision de administrare. Acest lucru s-a intamplat fara sa semnez vreun act in acest sens.
Deci rata lunara a ramas aceasi, doar ca comisionul de risc acum se numeste comision de administrare(com.de risc din graficul de rambursare din lunile trecute+ com. de administrare= Com. de administrare din aceasta luna).
Ma gandesc ca fara acordul meu in scris nu se poate ca banca sa transforme un comision(de risc) in alt gen de comision(de adminisrare)... Ce ma sfatuiti sa fac ca sa scap de com. de risc? Cred ca primul pas ar fi sa depun o sesizare in scris la banca... Sau?

Comisionul de risc nu poate "ramane", chiar daca il redenumesc.:))
Banca trebuie sa aleaga intre a comisionul de administrare prevazut in contract si comisionul de cont curent.

OUG 50/2010
Art. 36
Pentru creditul acordat, creditorul poate percepe numai: comision de analiza dosar, comision de administrare credit sau comision de administrare cont curent, compensatie in cazul rambursarii anticipate, costuri aferente asigurarilor, dupa caz, penalitati, precum si un comision unic pentru servicii prestate la cererea consumatorilor.

gasiti aici ce e de facut:

[ link extern ]

ContSters123067, utilizator
vedeti ca in conditiile generale de creditare pe care le aveti de la momentul semnarii contractului scrie ce inseamna comision de risc si ce inseamna comision de administrare.
depuneti o notificare si explicati-le ca in cadrul aceleeasi conventii de creditare comisionul de administrare nu poate insemna 2 lucruri (o data administrarea contului pentru monitorizarea utilizarii/rambursarii creditului acordat,precum si a indeplinirii oricaror obligatii asumate de parti pe baza conventiei si a doua oara administrarea din pct de vedere al riscului)