Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit pe profit

la stabilirea platilor anticipate a impozitului pe profit in 2010 conform art.34 CF se va mai tine cont de cifra de afaceri inregistrata la 31 decembrie , an anterior, conform art.18 CF?
la stabilirea platilor anticipate se va tine cont de soldul contului 691, respectiv 698, cu exceptia contribuabililor nou infiintati la care stabilirea platilor anticipate se va face in functie de impozitul minim aferent primei transe de venituri (Ordinul 1430/2010).
carmolau a scris:

la stabilirea platilor anticipate se va tine cont de soldul contului 691, respectiv 698, cu exceptia contribuabililor nou infiintati la care stabilirea platilor anticipate se va face in functie de impozitul minim aferent primei transe de venituri (Ordinul 1430/2010).

Legile se "bat cap in cap"!

Codul Fiscal
Art. 18
2) Contribuabilii, cu excepţia celor prevăzuţi la alin. (1), la art. 13 lit. c)—e), art. 15 şi 38, în cazul cărora impozitul pe profit este mai mic decât suma impozitului minim pentru tranşa de venituri totale corespunzătoare, prevăzute la alin. (3), sunt obligaţi la plata impozitului la nivelul acestei sume.

(3) Pentru aplicarea prevederilor alin. (2), sumele corespunzătoare impozitului minim, stabilite în funcţie de veniturile totale înregistrate la data de 31 decembrie a anului precedent, sunt următoarele:

OMFP 1430/2010
3.1. Pentru anul 2010, în cazul contribuabililor prevăzuţi la art. 34 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, la stabilirea plăţilor anticipate se va lua în calcul impozitul pe profit datorat pentru anul precedent, înregistrat în contul 691 "Cheltuieli cu impozitul pe profit",cumulat, după caz, cu sumele înregistrate în contul 698 "Cheltuieli cu impozitul pe venit şi cu alte impozite care nu apar în elementele de mai sus", în cazul contribuabililor care au devenit plătitori de impozit pe profit în cursul anului 2009 potrivit art. 1071 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.

Concret:
O firma a inregistrat in anul 2009, pierdere.
Impozit pe profit = 0
Impozit minim = 1467
Pentru 2009, a platit conform art. 18 CF, suma de 1467 lei
691 = 4411 1467

In 2010, se stabilesc platile anticipate:

Codul Fiscal
Conform art. 34 alin. 6 CF:
Impozit profit x indicele de inflatie/4 = plata anticipata trimestriala
1,035 x 0 / 4 = 0
Conform art. 18 CF - se face comparatia intre impozitul pe profit trimestrial si impozitul minim trimestrial:
0 < 550
Se plateste impozitul minim in valoare de 550 lei.

OMFP 1430/2010
Plata anticipata:
1,035 x 2200/4 = 569
Se plateste suma de 569 lei.

Ce reprezinta aceasta suma?
Impozitul minim indexat.
Cum ramane atunci cu art. 18 CF?

Deci dupa ce ca suntem obligati sa platim impozit indiferent daca avem sau nu profit, acum il mai si indexam!
Ana Muntianu, Consultant fiscal
dar pana la urma se fac aceste plati anticipate sau nu?
saptamana trecuta premierul Boc spunea ca in 2010 nu se fac plati anticipate
noi ce sa mai credem?
Geo_2008 a scris:

dar pana la urma se fac aceste plati anticipate sau nu?
saptamana trecuta premierul Boc spunea ca in 2010 nu se fac plati anticipate
noi ce sa mai credem?

Noi aplicam legea in vigoare (efectuam plati anticipate). Nu au importanta declaratiile facute chiar daca sunt ale premierului. Daca va apare vreun act normativ care sa abroge prevederea actuala a legii, ne vom conforma.