Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare loc de casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare loc de casa

Pentru a cumpara un teren intravilan ptr. constructia unei case e nevoie de un titlu de proprietate de la persoana care detine terenul.Intrebarea este daca persoana care vinde terenul este in curs de a obtine acest titlu de proprietate se poate face cu aceasta un precontract de vanzare-cumparare a terenului respectiv pana la obtinerea titlului si daca la notar se percepe vreo taxa? Daca se poate face legal acest precontract ce clauze principale sa se stipuleze in acesta?
Nu cred ca notarul va va face antecontract atat timp cat nu exista un titlu de proprietate din care sa rezulte ca cel ce doreste sa vanda este proprietarul.
Prin ce metoda isi procura titlul de proprietate ?
Pentru orice serviciu notarul percepe o taxa.
nu este recomandat sa incheiati antecontractul in aceste conditii, mai bine asteptati sa vedeti cum apare TP.
onorariul notarului se calculeaza la valoarea avansului ce se plateste, va fi de 0,5% din acest avnas+TVA.
Pentru vanzare este necesar nu numai titlul de proprietate ci si procesul verbal de punere in posesie.
Florentina Mihaela, utilizator