Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj tehnic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj tehnic

Sunt in somaj tehnic din 1 octombrie 2009 pana la 31 martie 2010.Angajatorul mai poate mari durata somajului tehnic? Daca intru in somaj cum se calculeaza indemnizatia daca am fost in somaj tehnic?
Buna ziua!
in anul 2009 in martie s-au aprobat urmatoarele:
Pe durata intreruperii temporare a activitatii angajatorului ( somaj tehnic ), dar nu mai mult de 3 luni, angajatorul si salariatii sunt scutiti de la plata contributiilor de asigurari sociale datorate atat de angajatori cat si de salariatii care beneficiaza de indemnizatia de minimum 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat, fara a fi afectata calitatea de asigurat a acestora (conform OUG nr. 28/2009 privind reglementarea unor masuri de protectie sociala, publicata in M. Of nr. 186 din 25 martie 2009).
Potrivit OUG28/2009 in mod normal trebuia sa fiti in somaj tehnic pana la 31.12.2009
In luna Februarie 2010 Dl Emil Boc aproba urmatoarele:
Incepand cu luna februarie 2010, pe durata intreruperii temporare a activitatii angajatorului ( somaj tehnic ), dar nu mai mult de 90 de zile, angajatorul si salariatii sunt scutiti de la plata contributiilor de asigurari sociale datorate. Pe durata suspendarii CIM salariatii beneficiaza de indemnizatia de minimum 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat, prevazuta la art. 53 alin. (1) din Legea 53/2003 – Codul muncii, fara a fi afectata calitatea de asigurat a acestora (conform OUG nr. 4 din 5 februarie 2010 privind reglementarea unor masuri de protectie sociala pentru anul 2010, publicata in M. Of nr. 93 din 10 februarie 2010).
Potrivit Codului Muncii(legea 53/2003 actualizata)la art 46(2) veti gasii baza legala si perioada maxima prevazuta pentru acordarea somajului tehnic "somajul tehnic nu poate dura o perioadă mai mare de 3 luni într-un an calendaristic."
Madalina Oprea a scris:
Potrivit Codului Muncii(legea 53/2003 actualizata)la art 46(2) veti gasii baza legala si perioada maxima prevazuta pentru acordarea somajului tehnic "somajul tehnic nu poate dura o perioadă mai mare de 3 luni într-un an calendaristic."

1. Art.46 din Codul muncii se refera la detasare nu la somaj tehnic.;)
2. Reveniti, va rog, cu corectura necesara, ca ma intereseaza si pe mine!
Scuze scuze,m-am uitat intr-un cod al muncii care era mai vechi.
Cert este ca perioada de 3 luni de somaj tehnic in care staul sprijinea prin facilitati de la ptala taxelor societatile a fost prelungita din luna feb 2010 cu inca 3 luni