Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Restituire garantie de participare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Restituire garantie de participare

Salut tuturor,
Am o mare nelamurire, oare cum poate un ordonator care organizeaza o licitatie si care solicita de la ofertanti garantii de participare, sa NU returneze garantiile de participare ofertantilor necastigatori si sa le inregistreze in propria contabilitate la venituri? Oare nu cumva se incalca art 1092 Cod Civil :Orice plata presupune o datorie; ceea ce s-a platit fara sa fie debit este supus repetitiunii.
Parerile Dvs care sunt?
Multumesc.
Garantiile de participare se restituie ofertantilor necastigatori. Ati solicitat restituirea, si v-ati lovit de un refuz? In acest caz, actionati societatea in instanta, solicitand totodata dobanda la suma.